Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης η Άουγκσμπουργκ κάνει το 3-1 κόντρα στη Ντόρτμουντ και η «απάντηση» από τον Λουσιένμ Φαβρ είναι άμεση. Χάαλαντ αντί Πίστσεκ. 23 λεπτά αργότερα ο Χάαλαντ κάνει χατ – τρικ και διαμορφώνει το 5-3 υπέρ των Βεστφαλών.

Το σκορ για την Άουγκσμπουργκ άνοιξε ο Νιντελέχνερ στο 34′, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε καταιγισμός από γκολ. Πρώτα ο Ρίχτερ στο 46′ έκανε το 2-0. Ο Μπραντ μείωσε τρία λεπτά αργότερα σε 2-1, ενώ ο Νιντερλέχνερ έκανε στο 55′ το 3-1.

Μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στο 59′ ο Χάαλαντ έκανε το 3-2, ο Σάντσο στο 61′ το 3-3, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Χάαλαντ στο 70′ και το 79′ για να διαμορφώσουν το τελικό 3-5.