Την όγδοη διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε 67-59 του Κολοσσού Ρόδου στο «Βενετόκλειο» και υποχρέωσε τους νησιώτες στην τρίτη σερί ήττα τους στο (νέο) ντεμπούτο του Βασίλη Φραγκιά στην τεχνική ηγεσία των «θαλασσί».

Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-4 στο 5′, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δικό τους 5-0 για το 12-9, ενώ οι «πράσινοι» έφτασαν στο +7 (17-10) με τρίποντο του Καπόνο, περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με νέο καλάθι του Αμερικανού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 19-12 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ακολούθησε σερί 7-0 του Κολοσσού, που ισοφάρισε 19-19 στο 13′. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 34-30, ενώ ο Παναθηναϊκός απέκτησε ξανά προβάδισμα επτά πόντων με καλάθι του Ματσιούλις στο 23′ (35-42).

Με σερί 6-0 ο Κολοσσός πλησίασε στον πόντο στο 28′ (44-43), ωστόσο ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +4 (52-48), χάρη σε τρίποντο του Ούκιτς. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι «πράσινοι» έκαναν σερί 6-0 και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (58-48), ενώ με τρίποντο του Καπόνο έφτασαν στο +13 στο 36′ (61-48), εξέλιξη που έγειρε οριστικά υπέρ τους την πλάστιγγα, παρά τις προσπάθειες του Κολοσσού να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 30-34, 48-52, 59-67.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Νικολούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής 6 (1), Κουμπούρας 8 (1), Χάτεν 15 (1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 7 (1), Νάτζφεϊ 9 (1), Λάνγκφορντ 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 5 (1), Ματσιούλις 8 (2), Καπόνο 17 (5), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 11 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος.