Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ΑΕΚ, με την ομάδα του Στέφανου Δέδα να φεύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα από το Λαύριο (81-82).

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες (Κολοσσός Ρόδου, Παναθηναϊκός), οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στη νίκη, ανεβαίνοντας στο 4-4 του βαθμολογικού πίνακα. Ετσι, έπιασαν στην 6η θέση την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που γνώρισε την τρίτη σερί ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Μπράιαν Ανγκόλα με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, Ίαν Χάμερ με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και Κίνο Κολόμ με 15 πόντους, ήταν οι παίκτες που τράβηξαν το… κουπί για τους φιλοξενούμενους. Από την άλλη, για το Λαύριο, ξεχώρισε ο Τάισον Κάρτερ με 23 πόντους.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +12 (16-28). Η Ένωση έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (25-40), με το Λαύριο κάπου εκεί να… ξυπνάει. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με τον Κάρτερ, κλείνοντας το ημίχρονο στο -3 (41-44).

Κολόμ και Ανγκόλα κράτησαν όρθια την ΑΕΚ, με το Λαύριο να μπαίνει  και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα στο 35′. Με το σκορ στο 75-78, ο Γερομιχαλός αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκρίφιν με εκπληκτικό κάρφωμα, σφράγισε το διπλό για την Βασίλισσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 23 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Περσίδης 6 (2), Γκόινς 3 (1), Λούις 9 (1), Νικολαΐδης 10 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 7, Αμίνου, Γερομιχαλός 6 (1)

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης, Ανγκόλα 20 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παππάς 11 (0/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκρίφιν 14 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάμερ 16 (5/6 δίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Κολόμ 15 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 2