Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της (πέμπτη συνολικά) στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε η Κηφισιά, που επικράτησε 77-69 στο «Ζηρίνειο» του Κολοσσού Ρόδου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Με πρωταγωνιστές τους Λόουερι και Κασελάκη (17 και 16 πόντοι αντίστοιχα), η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς και έφτασε στη βαθμολογία τους Ροδίτες. Ουσιαστικός στο τέλος, όμως ήταν ο Στίγκερς οδηγώντας στο θετικό αποτέλεσμα την ομάδα του, όταν ο Κολοσσός απείλησε, 67-63.

Μετά από 5 διαδοχικές ήττες, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου κατάφεραν να πανηγυρίσουν μόλι της 2η εντός έδρας νίκη τους. Η Κηφισιά προηγήθηκε 7-4 και 11-6, αλλά και 21-17 στο 8’, με τη λήξη της 1ης περιόδου να βρίσκει όμως με ελαφρά πρωτοπορία, 21-25, τους φιλοξενούμενους. Ο Κολοσσός ξέφυγε και με +10, μετά από τρίποντο του Σαλούστρου (21-31 στο 12ο λεπτό). Οι γηπεδούχοι, βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία τους μειώνοντας σε 37-38 στο 19’, ενώ πήγαν με προβάδισμα, 42-41, στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο, μετά από τρίποντο του Γκίκα. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην 3η περίοδο, η οποία βρήκε τους παίκτες του Παπαθεοδώρου στο +4 59-55. Με την έναρξη της 4ης περιόδου, η Κηφισιά που είχε κορυφαίο τον Λόουερι διεύρυνε στο +9, 64-55 την υπέρ της διαφορά, αλλά ο Κολοσσός βρήκε λύσεις από τον Λαρεντζάκη και πλησίασε 67-63 στο 34’. Τότε, ανέλαβε ο Στίγκερς, από την περιφέρεια, για τους γηπεδούχους που ξέφυγα, 74-67 στο 37’. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν είχαν σωστές επιλογές στο τέλος, η Κηφισιά έπαιξε με σοβαρότητα και έφτασε εν τέλει στο θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Σώμος-Πουρσανίδης Γ.-Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-41, 59-55, 77-69

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λόουερι 17 (1), Στίγκερς 10 (2), Κασελάκης 16 (3), Χογκ 13, Γλυνιαδάκης 11, Γκίκας 5 (1/13 σουτ), Χρυσικόπουλος 2, Σμιθ 3, Ελ Αμίν

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 15 (1), Λίντεν 8, Ρέλεφορντ 6, ΜακΓκι 5, Λιούλις 7 (1/7 τρίπ.), Μπιλλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 7 (10 ριμπ.), Γεωργαλλής 3 (1), Άχονεν 3 (1), Σαλούστρος 13 (2)