Τρίτη διαδοχική νίκη πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας 75-52 του Κολοσσού Ρόδου στο Αλεξάνδρειο για τη 13η αγωνιστική της Α1 και ολοκλήρωσε με 19 βαθμούς (6 νίκες – 7 ήττες) τον πρώτο γύρο. Οι Ροδίτες δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την 4η διαδοχική ήττα τους και θα μπουν στο δεύτερο γύρο έχοντας συγκομιδή 17 βαθμών (4 νίκες – 9 ήττες).

Μετά το 13-14 στο 10ο λεπτό, ο Άρης με πόντους του Αντώνη Ασημακόπουλου προσπέρασε με 26-21 στο 16ο λεπτό. Ο Λάνγκφορντ πήρε πρωτοβουλίες για τους νησιώτες μειώνοντας σε 30-29 στο ημίχρονο. Ο Άρης αφυπνίσθηκε στην 3η περίοδο, απάντησε με σερί 16-2 (χάρη στην πολυφωνία και την ευστοχία από τα 6.75) και οικοδόμησε διαφορά 15 πόντων, 46-31. Πολύ καλός ο Μιχάλης Πελεκάνος στην επιστροφή του, ενώ και στην άμυνα οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, έπαιξαν δυνατά, με αποτέλεσμα να πετύχει μόνο 7 πόντους ο Κολοσσός μέχρι το 30, 55-36. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος… μέχρι το τελικό… 75-52.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 30-29, 55-36, 75-52

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μάνος, Μητσόπουλος

ΆΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 14, Χαντ 8, Πελεκάνος 13, Βεζένκοφ 3, Τσιάρας 1, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 6, Μποχωρίδης 3, Σαρικόπουλος, Μούρτος 11, Βεργίνης 8, Τσαϊρέλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής 6, Κουμπούρας 3, Χάτεν 4, Καλαϊτζίδης 6, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 8, Ματσάμας 2, Νάτζφεϊ 8, Λάνγκφορντ 15