Ατσάλινη ΑΕΚ «πάτησε» τον Παναθηναϊκό κι έφερε τη σειρά στο 1-1! Η Ένωση αν και βρέθηκε στο -15 (30-45, 16′) όταν έχασε το μυαλό της, βρήκε τον τρόπο να μπει ξανά στο ματς και έφτασε τελικά σε μία μεγάλη νίκη με 92-80 αφού κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο. Την Κυριακή (23/5) το τρίτο παιχνίδι της σειράς με τυπικά γηπεδούχους τους «πράσινους».

Ο εκπληκτικός για ακόμη μία φορά Μέικον ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 23 πόντους και μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μορέιρα με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 18 πόντους ο Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό με τον Σαντ Ρος να ακολουθεί με 14.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι στο ξεκίνημα και πήγαιναν μαζί στο σκορ (12-12) μέχρι που ένα 7-0 της ΑΕΚ έφερε την Ένωση στο +7 (19-12, 7′) με πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Ο Κάτας πήρε τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο και με την επιστροφή η ομάδα του εμφάνισε διαφορετικό πρόσωπο. Με 12-0 και τον Παπαπέτρου να… πυροβολεί, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +5 (19-24, 9′).

Με κεκτημένη ταχύτητα οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και στο +15 (30-45, 16′) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν στο ματς. Κι εκεί που όλοι θα περίμεναν πως το παιχνίδι κρίθηκε, ξεκίνησε η αντεπίθεση της ΑΕΚ. Με δικό της 9-0 η Ένωση έφερε το σκορ στο 39-45 (19′) και θα μπορούσε να έχει μειώσει κι άλλο αν ο Ζήσης δεν έκανε λάθος επαναφορά κι έστελνε τους «πράσινους» με εύκολο καλάθι στο 39-47 για το ημίχρονο.

Με όπλο της την άμυνα και τους Μέικον, Λοτζέσκι να σκοράρουν η ΑΕΚ μείωσε σε 47-49 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου αλλά ο Σαντ Ρος τα έβαζε από… παντού σε εκείνο το σημείο κρατώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (52-58, 25′). Ένα 10-0 της ΑΕΚ έφερε το 62-58 (28′) με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ξανά το προβάδισμα (64-65) στο τέλος της περιόδου.

Το… κουμπί όμως είχε γυρίσει για τα καλά και η ΑΕΚ είχε πλέον το μομέντουμ. Μέικον και Γκίκας έβαλαν την Ένωση μπροστά με +6 (74-68), ο Μπρέι μείωσε με ένα δικό του 5-0 σε 74-73 αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Ζήση έφερε το σκορ στο 84-75 δύο λεπτά πριν το τέλος και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίδραση και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη παίρνοντας και μεγάλη διαφορά (92-80).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80