Το… τρένο της Φενέρ δεν κάνει στάσεις, κάτι που εμπέδωσαν καλά στο στρατόπεδο της Χίμκι.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έκανε ότι ήθελε στην Mytishchi Arena, διαλύοντας (76-107) με συνοπτικές διαδικασίες τους γηπεδούχους.

Οι Τούρκοι έκαναν περίπατο στη Μόσχα, φτάνοντας στην 8η συνεχόμενη νίκη τους στην εφετινή Euroleague. Ετσι, βρίσκονται στο 13-10 και σε τροχιά playoffs.

Από την άλλη, η Χίμκι πάει από το κακό στο χειρότερο. 14η συνεχόμενη ήττα στην Euroleague, με τους Ρώσους να μη μπορούν να σηκώσουν κεφάλι.

Ντε Κολό (18 π.) και Μπράουν (17 π.) έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους που είχαν ένα πολύ ήσυχο απόγευμα στη Ρωσία.

Στην πρώτη περίοδο, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Τούρκους να πατούν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο.  Οι παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοβ έκαναν ένα εξαιρετικό τρίλεπτο και πήγαν από το +2 (32-34 στο 14′) στο +13 (32-45 στο 17′).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς, φτάνοντας στο +23 (47-70). Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την τουρκική ομάδα να συντηρεί τη μεγάλη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-53, 57-83, 76-107.