Μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επικράτησε 78-77 της Φενερμπαχτσέ για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Το παιχνίδι έληξε 69-69  στην κανονική διάρκεια και 11» πριν το τέλος της παράτασης, ο Κλάιμπερν πέτυχε καλάθι και φάουλ, χαρίζοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 0-5 στο 3′, την ώρα που οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 0/2 δίποντα και ένα λάθος. Η Φενέρ με ένα σερί 6 πόντων έκανε το 6-5, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ΤΣΣΚΑ μπροστά (10-12).

Η κατάσταση άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 14′ (17-18), η ομάδα του Κοκόσκοφ έφτασε στο 22-18 στο 15′ χάρη σε τρίποντο του Έντι και καλάθι του Μπράουν.

Η Φενέρ έφτασε μέχρι και στο +6 (27-21), αλλά η ομάδα του Ιτούδη έκανε την ανατροπή. Με τρία σερί τρίποντα και ένα δίποντο από τον Κλάιμπερν, η ΤΣΣΚΑ έκανε το 29-32, με τη Φενέρ να μειώνει σε 31-32 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας δύο φορές στο +4 (38-42, 40-44), αλλά η Φενέρ έφτασε στο 51-49 με τρίποντο του Ντε Κολό.

Οι γηπεδούχοι ήταν σοβαροί στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξανά με τον Ντε Κολό πήγαν στο 55-52, για να φτάσει η διαφορά και στο +5 (57-52).

Ο Τζέιμς κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα (59-59) με 4’30» να απομένουν.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Η Φενέρ πήρε δύο φορές προβάδισμα τριών πόντων (62-59, 69-66), αλλά ο Κλάιμπερν με τρίποντο έκανε το 69-69 και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η ομάδα του Ιτούδη διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (69-73, 72-75), αλλά χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Μπράουν, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 77-75.

Ωστόσο, μόλις 11» πριν τη λήξη της παράτασης, ο Κλάιμπερν πέτυχε καλάθι και φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 77-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 31-32, 51-49, 69-69 κ.δ., 77-78 παρ.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χάμιλτον, Μπράουν 16 (3/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Ντε Κολό 21 (8/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Πιερ 2 (1/5 σουτ), Μπαρτέλ 2, Βέσελι 11 (7 ριμπάουντ), Έντι 18 (6/6 τρίποντα), Ντίξον 3 (1/4 τρίποντα), Ουλανόβας 4.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Μπολομπόι 8 (4 ριμπάουντ), Κομένκο, Τζέιμς 14 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίλιαντ 3 (1/4 τρίποντα), Ούχοφ, Χάκετ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Φόγκτμαν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 26 (5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).