Ο Απόλλωνας Λάρισας ξεκίνησε από εκεί που το άφησε πέρσι, με τη εξαιρετική του παρουσία στο πρωτάθλημα της περσινής δεύτερης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η θεσσαλική ομάδα, στην αυλαία της Super League 2, επιβλήθηκε της Κέρκυρας με σκορ 2-1 και πήρε την πρώτη νίκη στην πρεμιέρα της νεοσύστατης κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 6′ μετά από γκολ που πέτυχε ο Γκουστάβο, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της Super League 2. O Απόλλων κράτησε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα και το διεύρυνε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (48′) με τον Ναζίμ, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Οι «Φαίακες» ρίσκαραν και ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας προσωρινό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο 85ο λεπτό, με τον Χέρβε Νγκαν να μειώνει σε 2-1. Στα υπόλοιπα λεπτά οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν τα μετόπισθεν και πήραν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.