Πανηγυρίζουν στην Ατλάντα, καθώς οι Χοκς νίκησαν το Μαϊάμι με 98-85 και εξασφάλισαν το όγδοο και τελευταίο εισιτήριο της Ανατολής για τα πλέι οφ του ΝΒΑ, αφήνοντας εκτός τους Νικς. Πλέον οι πρωταθλητές ισοβαθμούν με τους Πέισερς στην κορυφή της Ανατολής με 54-26 και η πρωτιά θα κριθεί στα δύο τελευταία ματς της κανονικής περιόδου.

Στο Ντάλας, και οι Μάβερικς προκρίθηκαν στα πλέι οφ μετά το 101-98 επί των Σανς, ενώ οι Κλίπερς επιβλήθηκαν 117-101 των Κινγκς και έφτασαν τις 56 νίκες ισοφαρίζοντας το ρεκόρ τους σε κανονική περίοδο. Τέλος, οι Ουίζαρντς νίκησαν 104-91 των Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 8 πόντους (1/4 βολές, 2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα σε 43:07 λεπτά συμμετοχής.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Κλίπερς-Σακραμέντο 117-101

Σάρλοτ-Φιλαδέλφεια 111-105

Ουάσινγκτον-Μιλγουόκι 104-91

Ατλάντα-Μαϊάμι 98-85

Κλίβελαντ-Βοστόνη 99-111

Χιούστον-Νέα Ορλεάνη 111-104

Ντάλας-Φοίνιξ 101-98

Ντένβερ-Γιούτα 101-94