Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και με εκπληκτικό Ιντάλγκο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην νίκη στο ντέρμπι «αιωνίων» με 3-1 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό και να ανέβει μόνος πρώτος στην κορυφή της Volley League και με παιχνίδι λιγότερο, μετά από 8 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α1 των ανδρών.

Για τον Ολυμπιακό μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Ιντάλγκο με 20 πόντους, με τον Στερν να έχει 17.

Πρώτος σκόρερ στο ματς ήταν ο Ερνάντεζ από πλευράς Παναθηναϊκού με 21 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο πρώτο σετ και πήρε από νωρίς προβάδισμα με 7-3 στο ξεκίνημα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, ενώ το νέο προβάδισμα που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια (13-8), έγινε εκ νέου ισοπαλία (14-14). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και να πάρει το πρώτο σετ με 25-21, με πρωταγωνιστή τον Στερν.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και μπόρεσε να επιβληθεί και να ισοφαρίσει σε ένα σετ-θρίλερ. Πέρα από το αρχικό +3 του Ολυμπιακού (10-7), οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και οδηγήθηκαν σε συγκλονιστικό φινάλε στο σετ, με τους «πράσινους» να καταφέρνουν να πάρουν το σετ με 33-31.

Στο τρίτο σετ ήταν η στιγμή να αναλάβει δράση ο Ιντάλγκο. Ο Κουβανός ήταν καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση, σε ένα σετ που ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ. Οι «Ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με 6 πόντους (16-10) και στη συνέχεια μέχρι και με 7 (22-15), πριν ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας μειώσει σε 24-22. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο έκαναν το 25-22 και κατέκτησαν το τρίτο σετ για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ πιο αποφασισμένος για τη νίκη και ξέφυγε γρήγορα με 5-0. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 7-5, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, με την ομάδα του Καστελάνι να φτάνει στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 25-20, για την τελική επικράτηση με 3-1, νίκη που της δίνει 3 πόντους.

Με αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός έφτασε τους 21 βαθμούς, έχοντας το απόλυτο 7/7 στο πρωτάθλημα και με παιχνίδι λιγότερο από τους «πράσινους» τους προσπέρασε στη βαθμολογία, καθώς ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στους 20, με την πρώτη του ήττα στη σεζόν.

Τα σέτ: 3-1 (25-21, 31-33, 25-22, 25-20)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Στερν 17 (11/31 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. – 30% άριστες), Τράβιτσα 5 (1/1 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (16/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 31% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 22% υπ. – 11% άριστες), Βαϊόπουλος, Κομητούδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Κόβαρ 11 (7/25 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 35% άριστες), Πετρέας 4 (1/4 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ερνάντες 21 (18/39 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (8/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 32% υπ. – 24% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 23% υπ. – 15% άριστες), Ζήσης (λ., 67% υπ. – 50% άριστες), Ρανγκέλ 2 (2/2 επ.)