Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Ζιράτ 1-3: Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός κόντραρε την πανίσχυρη Ζιράτ, αλλά οι Τούρκοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1.

Μια μεγάλη μάχη έδωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ζιράτ, εντός έδρας, όμως ηττήθηκε εν τέλει με σκορ 3-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του CEV Champions League.

Αν εξαιρέσουμε το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού με το καλό ξεκίνημα των Τούρκων, οι Ερυθρόλευκοι κοίταξαν στα μάτια την αντίπαλό τους, πήραν το δεύτερο σετ και έδωσαν μεγάλη μάχη στα επόμενα δύο, όμως ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες και δεν μπόρεσαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός κόντραρε μια από τις πιο ισχυρές ομάδες της Ευρώπης, αλλά λύγισε στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, κάτι που η Ζιράτ εκμεταλλεύτηκε και με το παραπάνω, παίρνοντας από νωρίς ένα καλό προβάδισμα με το 8-1. Κάπου εκεί οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν τα πατήματά τους και με ένα επιμέρους 6-2 μπόρεσαν να μειώσουν σε 10-7. Οι Τούρκοι όμως δεν πτοήθηκαν και κρατούσαν τη διαφορά πατά την πίεση των Πειραιωτών. Έφτασαν στο +8 (20-12) και εν τέλει πήραν το σετ για το 1-0 με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλά αφού προηγήθηκε με 2-0, όμως η Ζιράτ απάντησε και πέρασε μπροστά με 4-2 και 7-5. Ένα 3-0 όμως των Ερυθρόλευκων έφερε το 8-7 υπέρ τους. Από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες πήραν θάρρος, με τον Ιντάλγκο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και προηγήθηκαν 14-11. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι κρατούσε το προβάδισμα παρά την πίεση των Τούρκων φτάνοντας και στο 19-14. Ο ελληνικός σύλλογος είχε το πάνω χέρι κρατώντας το +5 με το 22-17 και μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Ιντάλγκο να κλείνει με πόντο το εκπληκτικό σετ που έκανε για το 25-20 και το 1-1.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει λόγω των συνεχόμενων λαθών που έκαναν και έδιναν την ευκαιρία στην άλλη να μένει στο ματς. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 9-7, όμως ο Ολυμπιακός μπόρεσε να περάσει μπροστά με 11-10 και προηγήθηκε με +2 (14-12). Η Ζιράτ όμως έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή φτάνοντας στο 18-15. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα και με πρωταγωνιστή τον Τερ Ματ έφτασαν στο 25-20, παίρνοντας εκ νέου τα ηνία του αγώνα με 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν με διαφορά το πιο αμφίρροπό. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τη Ζιράτ να παίρνει προβάδισμα ενός πόντους και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει αμέσως. Ένα μοτίβο που κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Οι Ερυθρόλευκοι όμως παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους και πέρασαν μπροστά με 19-18. Η απάντηση των Τούρκων όμως ήταν άμεση φτάνοντας στο 21-19. Στη συνέχεια κράτησαν αυτό το προβάδισμα και με το 25-22 έφτασαν στο τελικό 3-1.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 20-25, 22-25

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.