Σταθεροποιήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας, 79-71, του ΑΓΟ Ρεθύμνου, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» της Κρήτης, για την 14η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου, ενώ η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου υπέστη μία 4η σερί ήττα.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει κάποια ομάδα να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και η 1η περίοδος έληξε με σκορ 24-22 υπέρ των γηπεδούχων. Η μάχη… σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 0/6 τρίποντα στο πρώτο 20αλεπτο, αλλά παρ’ όλα αυτά να παραμένει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης.

Ο Φαγιέ με 12 πόντους κρατούσε την ομάδα του Ρεθύμνου, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώριζε ο Όντουμ με 9. Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στ’ αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 36-40 υπέρ του «Δικέφαλου του Βορρά».

Στην 3η περίοδο, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με τους Βον, Τσόχλα ξέφυγε με +10 για πρώτη φορά, 38-48 στο 23ο λεπτό. Ο ΑΓΟΡ μείωσε στο καλάθι, 46-48, ενώ ο Καλαμπόκης ισοφάρισε, 48-48, 3 λεπτά αργότερα. Ο Λάνγκφορντ «ξεκόλλησε» τον ΠΑΟΚ (48-50), αλλά ο Φαγιέ έβαλε μπροστά στο σκορ το Ρέθυμνο (51-50, με επιμέρους σερί 13-2 έπειτα από το 38-48).

Το παιχνίδι έγινε πάλι… ντέρμπι και τελικά η 4η περίοδος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 56-57. Κορμιά … έπεσαν στην τελευταία περίοδο, όταν μετά το 66-68, ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 66-71. Στο 39′ ο Λάνγκφορντ διαμόρφωσε το 68-73, στα 41» πριν την λήξη ο Κάρτερ έκανε το 68-75 και πλέον η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-40, 56-57, 71-79

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Τσούνας

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 14 (2), Σχίζας 3 (1), Κουμπούρας 1, Σάφτενααρ 9, Κάουνσιλ 7, Αλεν 5 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Φαγιέ 21 (1), Σίνης 2, Κράβιτς.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 9, Κακαρούδης 3, Τσόχλας 14 (3), Δέδας 1, Μαργαρίτης 16, Οντουμ 12, Βον 10, Μπρέμερ, Σαλούστρος 2.