Ο ΚΑΟΔ δεν… συγκινήθηκε από τη δύσκολη θέση του Πανελευσινιακού όσον αφορά στην παραμονή στην Α1 ανδρών και επικράτησε 81-68 της ομάδας της Ελευσίνας στη Δράμα και εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή στα πλέι οφ για την 25η και προτελευταία αγωνιστική.

Ο Λάζερικ Τζόουνς σημείωσε 20 πόντους για τους γηπεδούχους που θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε πλέι οφ, 16 πρόσθεσε ο Μάρκοβιτς, 15 ο Ζάρας και 11 ο Μπράουν. Ο Κάιλς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Ελευσίνας με 19. Μετά τη νίκη του Ηλυσιακού, η υπόθεση παραμονής θα κριθεί στις 3 Μαϊου για τους ηττημένους, όταν ο Πανελευσινιακός υποδέχεται την ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Ο Πανελευσινιακός χρειάζεται μία νίκη επί της Νέας Κηφισιάς στην Ελευσίνα για να παραμείνει στα «μεγάλα σαλόνια» ή να ηττηθεί ο Ηλυσιακός από το Ρέθυμνο στην Κρήτη και ο Ίκαρος από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, αφού υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία.

Με τους Μπράουν, Μάρκοβιτς και Μπάβτσιτς… ζεστούς ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 23-12 στο 10ο λεπτό. Ο Πανελευσινιακός είχε 0/9 τρίποντα στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Πολυφωνία στο σκοράρισμα στον αντίποδα και πίεση στην άμυνα επέτρεψε στην ομάδα της Δράμας να πάει με +11 στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο, 39-28, ενώ είχε προηγηθεί και με +17 νωρίτερα…34-17.

Η ομάδα της Ελευσίνας αντέδρασε στην 3η περίοδο μειώνοντας σε 39-33. Τι κι αν ο ΚΑΟΔ έμεινε… άποντος για τα πρώτα 5 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο; Οι παίκτες του Σκαραφίγκα δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν επαρκώς για να προηγηθούν.

Ο Παπαμακάριος ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Πανελευσινιακού μετά από 12 ανεπιτυχείς προσπάθειες (1/13), με τους Τζόουνς και Ζάρα να τιμωρούν με δύο διαδοχικά σουτ έξω από τα 6.75 τον Πανελευσινιακό για την… αυθάδειά του, 50-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα με τον Ζάρα να ευστοχεί στο 10ο στα 28 τρίποντα της ομάδας του για το 76-64. Ο Πανελευσινιακός δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο και ο ΚΑΟΔ πανηγύρισε την 12η νίκη του και 8η εντός έδρας, 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πουρσανίδης Γ., Βαρδάλος

ΚΑΟ Δράμας (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 20, Στίγκερς 2, Μπράουν 11, Βον 4, Μάρκοβιτς 16, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 15, Μπένας 4, Κολοβής 2

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 3, Αράπης 2, Κάιλς 19, Τζόουνς 13, Φίσερ 5, Μελισσαράτος 14, Τέρνερ 6, Ούζας 2, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης