Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών έκανε ο ΚΑΟΔ, που επικράτησε στο κλειστό «Δημήτρης Κραχτίδης» της Δράμας 87-75 του Περιστερίου, σε αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής.

Με κορυφαίο τον Πάλμερ, που σημείωσε 20 πόντους (8/8 σουτ), η μακεδονική ομάδα έφτασε εύκολα στην έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα και άφησε το συγκρότημα των δυτικών προαστίων, μαζί με την Καβάλα, στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το 12-0, με το οποίο άρχισαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι (με έξι πόντους του Κακαρούδη), αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, αφού το Περιστέρι δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς (ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη επιτυχία του στον πάγκο του ΚΑΟΔ) ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 12/14 σουτ και προηγήθηκαν 33-19, ενώ στη συνέχεια συντήρησαν και αύξησαν τη διαφορά, χωρίς ποτέ να απειληθούν.

Το ημίχρονο έληξε 52-34, με τον Πάλμερ να έχει 16 πόντους με 7/7 σουτ και η «ψαλίδα» άνοιξε γρήγορα και πάνω από τους 20 πόντους.

Οι προσπάθειες του Παπαντωνίου και του νεοποκτηθέντος Μισέλ, ο οποίος με 20π. και 9ρ. άφησε καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του, δεν ήταν αρκετές για να αντιστρέψουν την κατάσταση και το μόνο που κατάφερε η αθηναϊκή ομάδα ήταν να μειώσει στο τέλος σε 87-75.

Ο Σμους Πάρκερ, στην επιστροφή του στο ελληνικό πρωτάθλημα, είχε 15π., αλλά και 5 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 33-19, 52-34, 69-54, 87-75

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 14 (2), Ακεψιμαΐδης 7, Μισέλ 2, Μπάβτσιτς 9, Κακαρούδης 12 (1), Ζάρας 8 (2), Ιωάννου 1, Πάλμερ 20 (1 τρ., 8ρ., 5κλ.), Ρόου 12 (2 τρ., 5ασ.)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 12 (1), Κομποδιέτας 6, Πάρκερ 15 (1), Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 2, Μάντζαρης 5 (6κλ.), Μίτσελ 20 (2τρ., 9ρ.), Χάινς 4, Πέτρουλας 3, Μελισσαράτος, Λάκκας 2, Ζούμπος 2