Οι Σανς ξεκίνησαν με το δεξί τη σειρά στα πλέι-οφ του ΝΒΑ, καθώς επικράτησαν άνετα εντός έδρας με 110-99 των Πέλικανς, με τον Κρις Πολ να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση.

Οι Σανς επέβαλαν από την αρχή της αναμέτρησης το ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με +19, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 53-34. Οι Πέλικανς στην επανάληψη κατάφεραν να μειώσουν στο -8, καθώς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-37, όμως δεν είχε διάρκεια η αντεπίθεσή τους και δεν μπόρεσαν να αντέξουν μέχρι το τέλος.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν καλή διαχείριση της αναμέτρησης και κατάφεραν να επικρατήσουν με 110-99, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρις Πολ με 30 πόντους, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής. Επιπλέον, ο Μπούκερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 4/8 τρίποντα, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 40 λεπτά που έμεινε μέσα στο παρκέ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους (9/25 σουτ), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ακόμα, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 25 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 53-34, 79-71, 110-99.

ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 11, Κράουντερ 1, Έιτον 21 (1), Μπούκερ 25 (4/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Πολ 30 (4/6 τρίποντα, 10 ασίστ), Πέιν 2, Τζόνσον 13 (1), ΜακΓκί 7, Κρεγκ

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 18 (1), Χέις 4, Βαλαντσιούνας 18 (25 ριμπάουντ), Τζόουνς 5 (1), ΜακΚόλουμ 25 (3/8 τρίποντα), Νανς 14 (1), Μέρφι 6 (2), Γκράχαμ, Μάρσαλ 6, Αλβαράδο 3 (1)