Την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Ιρλανδία ήταν αυτός που έδωσε την λύση στο τέλος με δυο γκολ και οδήγησε την Πορτογαλία στην νίκη. Αυτήν την φορά μπορεί η ομάδα του Φερνάντο Σάντος να μην είχε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην σύνθεση της, αλλά είχε εύκολο έργο κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν (3-0) και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Α΄ ομίλου.

Πλέον, μετά την νίκη αυτή, η Πορτογαλία βρίσκεται στην πρώτη θέση με 13 βαθμούς (4 νίκες, 1 ισοπαλία) και περιμένει το αποτέλεσμα της Σερβίας (10β) με την Ιρλανδία για να δει αν θα είναι μόνη πρώτη μετά το πέρας των πέντε πρώτων αγωνιστικών.

Οι Πορτογάλοι ήταν κυριαρχοί από την αρχή της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με τον Μπερνάρντο Σίλβα (26΄), ενώ πέντε λεπτά αργότερα έκαναν δυο τα τέρματα τους με τον Αντρέ Σίλβα, βάζοντας στέρεες βάσεις νίκης.

Από εκεί και πέρα, η άλλοτε πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγξει το παιχνίδι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Ντιέγκο Ζότα.