Σπουδαίο ματς με νικήτρια την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Ηρακλής πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην Ένωση, έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια και είδε τελικά τους κιτρινόμαυρους να παίρνει τη νίκη με 100-97 στην παράταση (85-85 κ.δ.).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους» ο Μέικον που πέτυχε το νικητήριο σουτ, δύο δευτερόλεπτα από τη λήξη ενώ ο Ματσιούλις με δύο βολές, είχε στείλει το ματς στην παράταση. Για τον Ηρακλή μοιραίος ήταν ο Ίμπακς που έβαλε τη… λάθος βολή ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και έδωσε την ευκαιρία για επίθεση στην ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Λάνγκφορντ με 28 πόντους, 19 είχε ο Μέικον ενώ στους 18 σταμάτησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ο Χάγκινς έκανε μυθικό ματς με 32 πόντους, 13 είχε ο Χάνλαν και από 12 οι Καββαδάς και Ίμπακς.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 11-0 (4′) έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση ωστόσο ο Ηρακλής αντέδρασε, μείωσε σε 13-10 (5′) με την Ένωση να κρατά το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17).

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ πήρε και πάλι μια διαφορά πολύ γρήγορα (29-19, 12′) ο Ηρακλής έχοντας σε απίθανη βραδιά τον Χάγκινς ο οποίος πυροβολούσε από παντού, όχι μόνο έμεινε ζωντανός αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ (34-35, 17′). Προβάδισμα που αύξησε μάλιστα μέχρι τέλος του ημιχρόνου που τον βρήκε στο +7 (36-43).

Ένα 7-0 της ΑΕΚ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε σε ισοπαλία το ματς (43-43, 22′), οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ από Λάνγκφορντ και Μέικον και πήγαν με +3 (63-60) στην τελευταία περίοδο.

Εκεί το ματς φάνηκε να γέρνει για τα καλά προς τον Ηρακλή όταν με τρίποντο του Χάγκινς η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε στο +4 (77-81, 37′). Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε σε 83-84 με 39,1» για το τέλος, η ΑΕΚ έβγαλε άμυνα αλλά ο Λοτζέσκι αστόχησε από τη γωνία και ο Ίμπακς κέρδισε φάουλ στο ένα δευτερόλεπτο από το τέλος.

Αντί να χάσει τη δεύτερη βολή όμως και να μην προλάβει η ΑΕΚ να κάνει επίθεση, ο παίκτης του Ηρακλή έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και η Ένωση μετά το ταίμ άουτ κέρδισε φάουλ πάνω στον Ματσιούλις.

Ο Λιθουανός έβαλε και τις δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Και στην παράταση το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ο Μέικον έκανε το 94-91, ο Χάγκινς με δύο βολές έκανε το 94-95 στα 31» για το τέλος, ο Λάνγκφορντ με γκολ-φάουλ έκανε το 97-95 στα 20,1» και ο Χάγκινς ισοφάρισε σε 97-97 με δύο βολές 17,6» για το τέλος.

Ο Μέικον πήρε την τελευταία επίθεση και ο Αμερικανός ευστόχησε σε τρίποντο δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη, δίνοντας μια απίστευτη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.δ.), 100-97 (παρ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (6/9 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Χρυσικόπουλος 18 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής 9 (3/4 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μέικον 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ματσιούλις 9 (1), Μωραΐτης 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοτζέσκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σαγκς 4, Καββαδάς 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Χάγκινς 32 (6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 κλεψίματα), Ίμπανκς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Φίλλιος 3 (1), Βεργίνης 8 (2), Χάτσερ 8 (1), Σαρικόπουλος