Ο ΠΑΟΚ… έσπασε το ρόδι στην Α1 ανδρών φέτος περνώντας νικηφόρα από το Ρέθυμνο, 74-63, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Κρήτης συμβιβάστηκε στην 4η ήττα της. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ο Σχορτσανίτης σημείωσε 12 πόντους, αλλά ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Ουίλιαμ Χάτσερ σημειώνοντας 21 πόντους.

Κυρίως, όμως πέτυχε καθοριστικούς πόντους στην 4η περίοδο, όταν το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεσή του, μειώνοντας σε 65-63. Συγκεκριμένα, ήταν με δικό του τρίποντο που ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 65-58, ενώ από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 67-63 και το 69-63.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην πρώτη περίοδο, με τον Σχορτσανίτη να μπαίνει στο παρκέ στο 5ο λεπτό και να διαμορφώνει με γκολ φάουλ το 16-17, πρώτοι πόντοι του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Ο «Big Sofo» χρεώθηκε γρήγορα, όμως με 3 φάουλ και έδωσε τη θέση του στον Μάρκοβιτς.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 25-20, αλλά το Ρέθυμνο μείωσε σε 27-28. Ο Γιαννόπουλος επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν, 29-28, αλλά έκτοτε ο Σχορτσανίτης κέρδισε μάχες στη ρακέτα και βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει και με +10, 31-41. Ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 31-44, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να αντιδρούν «ψαλιδίζοντας» της διαφορά, 37-46, στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα στην 3η περίοδο, έστω κι αν παρουσίασαν νεκρά διαστήματα επιθετικά οι παίκτες του «Δικέφαλου». Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με πλεονέκτημα 11 πόντων το 4ο δεκάλεπτο, 49-60.

Το Ρέθυμνο μείωσε στο -4, 58-62, με σερί 9-0, αλλά ο Χάτσερ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, για το 58-65. Ο Ματαλών απείλησε για το Ρέθυμνο, 61-65, που με καλάθι του Σάφτενααρ πλησίασε και στο καλάθι, 63-65.

Ο Χάτσερ φώναξε «παρών» και στις επόμενες φάσεις, όποτε τον χρειάστηκε δηλαδή ο ΠΑΟΚ, για την πρώτη νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σχινάς-Καρακατσούνης-Τσώνος Β.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 37-46, 49-60, 63-74

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Τσακαλέρης 4, Στόουν 7 (1), Κλουφ 2, Σχίζας 2, Ρέλφορντ 9, Σάφτενααρ 17, Γιαννόπουλος 10 (2), Χάροου 4 (1), Κορόλεφ, Ματαλών 8 (2)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 3 (1), Βασιλειάδης 8 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ντούβνιακ 13 (2), Μάρκοβιτς 15 (2), Σχορτσανίτης 12, Χάτσερ 21 (3), Δέδας