Το Λαύριο δεν κατάφερε να μείνει ανταγωνιστικό μέσα στη Γαλλία και υπέστη βαριά ήττα από την Ντιζόν με 73-49 για την 5η αγωνιστική της Basketball Champions League. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έπεσε στο 2-3, με την πρόκριση να κρίνεται στην έκτη και τελευταία αγωνιστική.

Οι Λαυριώτες κυνηγούσαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, με την Ντιζόν να προηγείται 14-7 στο 6′ και με διψήφια διαφορά ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (24-12), το οποίο έκλεισε στο +10 για την γαλλική ομάδα (24-14).

Στη δεύτερη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε αισθητά η κατάσταση, με τους Γάλλους να διευρύνουν μεν το προβάδισμα (34-18 στο 15′), αλλά τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ντιζόν στο +9 (38-29).

Στην επανάληψη το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σερέλη ήταν να μειώσουν στους 7 (45-38) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, με την συνέχεια να είναι καταστροφική. Η Ντιζόν με επιμέρους σκορ 15-2 εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 (60-40), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -18 (60-42).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χόλστον με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 32:11 παρουσίας στο παρκέ.

Πλέον το Λαύριο την επόμενη αγωνιστική θέλει νίκη κόντρα στην Μάλαγα, αρκεί η ομάδα του Κατσικάρη να επικρατήσει την Τετάρτη (15/2) της Νίζνι.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 38-29, 60-42, 73-49