Ένα βήμα πριν από τους τελικούς του NBA και τον τίτλο στη Δύση είναι οι Σανς.

Η ομάδα του Φοίνιξ νίκησε με 84-80 σε ένα πολύ κλειστό ματς τους Κλίπερς και έκανε το 3-1 στη σειρά, στην οποία είναι πλέον το απόλυτο φαβορί.

Ο Μπούκερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους για τους Σανς, με τον Έιτον να έχει 19 πόντους και 22 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ σταμάτησε στους 18 πόντους με 7 ασίστ.

Για τους Κλίπερς ο Τζορτζ είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Τζάκσον πρόσθεσε 20 πόντους, ενώ ο Ζούμπατς είχε 13 πόντους με 14 ριμπάουντ.

Οι Σανς είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν με +14 (36-50) στα αποδυτήρια, ωστόσο το σκηνικό άλλαξε στη συνέχεια.

Οι Κλίπερς μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, βρέθηκαν ακόμη και στον πόντο με 65-66 και η περίοδος τούς βρήκε τελικά στο -3 (66-69).

Το ματς εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, με τους Σανς ωστόσο να μη χάνουν το προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία.

Με τέσσερα δευτερόλεπτα να μένουν ο Πολ έκανε το 79-82 με 1/2 βολές, στα 3 δευτερόλεπτα και 2 δέκατα ο Τζορτζ με 1/2 μείωσε σε 80-82 αστοχώντας στη δεύτερη βολή, αλλά ο Πολ ήταν αυτός που πήρε το ριμπάουντ και εκεί τελείωσε ουσιαστικά το ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-29, 36-50, 66-69, 80-84.