Κανένα περιθώριο δεν άφησε στην Μάλαγα η Εσπανιόλ στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στη Βαρκελώνη. Οι Καταλανοί έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους και μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ μετά από όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ του Μορένο.

Τη σκυτάλη πήρε ο Γκαρθία στο 27′, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λέο Μπαπτιστάο έκανε το 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντριάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ωστόσο η Εσπανιόλ πέτυχε ακόμη ένα γκολ στο 79′, με τον Πιάτι να εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε από τον Μοράλες και να ολοκληρώνει τη συντριβή της Μάλαγα.

Εσπανιόλ (Νταβίν Γκαγιέχο): Ντιέγκο Λόπεθ, Νταβίντ Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Νάλντο, Ντίντακ, Μπαπτιστάο, Ντάρντερ (71′ Ρόκα), Σάντσεθ, Μελένδο (59′ Πιάτι), Μορένο, Γκαρθία (82′ Χουράδο)

Μάλαγα (Χοσέ Μάνουελ Γκονζάλεθ): Πριέτο, Ροσάλες, Ερνάντεζ, Μικέλ, Γκονζάλεθ (46′ Χιμένεθ), Λεστιέν (59′ Γκονζάλεζ), Αντριάν, Ιτούρα, Ρολάν, Εν Νεσίρι, Σαξές (80′ Μπουένο)