Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής στην Ημαθία. Ο «γηραιός», επικράτησε 2-0 της Βέροιας και πανηγύρισε την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη στην Super League. Τα τέρματα της αναμέτρησης που ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, σημείωσαν οι Γροντής (81`) και Λεοζίνιο (90+1`-πέναλτι).

Οι φιλοξενούμενοι στο 16ο λεπτό «άγγιξαν» το γκολ. Ο Μοντέιρο αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ασίγκμπα, πέρασε τον Καντιμοίρη, όμως βρέθηκε αρκετά πλάγια και ο τερματοφύλακας της Βέροιας απέκρουσε με υπερπροσπάθεια το πλασέ του Πορτογάλου. Η Βέροια ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος (40`), όμως η μπάλα από την κεφαλιά του Καπετάνου πέρασε δίπλα από την εστία του Χουάντερσον, ενώ στο 48` είχε νέα καλή στιγμή, όμως η μπάλα από την κεφαλιά του Καλί πέρασε μόλις άουτ.

Στο 65ο λεπτό, ο Λεοζίνιο πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα τελευταία στιγμή κόντραρε και πέρασε άουτ, ενώ στο 66` και το 75`, η Βέροια είχε δύο ευκαιρίες με το σουτ του Άρτσε που απέκρουσε ο Χουάντερσον αλλά και το σουτ του Στόιτσεφ από καλή θέση που όμως και πάλι έφυγε εκτός εστίας.

Στο 81` ο Πασάς συνεργάστηκε με τον Γροντή και ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καντιμοίρη. Η χαριστική βολή για τους γηπεδούχους δόθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι και ο Λεοζίνιο από τα 11 βήματα κατάφερε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία της Βέροιας διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Άρτσε, Καλί, Μπαλάφας – Ιντζόγλου, Λεοζίνιο

Βέροια (Θ. Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Καλί, Στόιτσεφ, Λινάρδος (70` Μπελαίντ), Κάλβο (54` Άρτσε), Καπετάνος (79` Τζιώρας), Σαρπόνγκ.

Ηρακλής (Σ. Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Γροντής (85` Ρούσσος), Ιντζόγλου, Λουκίνας (56` Λεοζίνιο), Μοτέιρο, Δώνης (67` Αγγελόπουλος), Κούρος, Στάμου, Πασάς, Τζανετόπουλος.