Μετά από ενά αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση το Ρέθυμνο νίκησε 104-97 (κ.α. 89-89) τον Προμηθέα Πατρών. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Άρνολντ που πέτυχε 21 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Κράβιτς που έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, Απο τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κίκι Κλαρκ με 27 πόντους.

Ο Προμηθέας Πατρών με όπλο του ευστοχία του απο τα 6.75 (ξεκίνησε τον αγώνα με 4/4 τρ.) πήρε την πρωτοπορία στο σκορ (6-14 στο 3΄) και παρά τα συνεχομένα καλάθια του Άρνολντ για λογαριασμό των γηπεδούχων, κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο στο +6 (23-29).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 στα μισά της δεύτερης περίοδου ανέβασαν την διαφορά στους 12 (28-40 στο 15΄) για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 7 πόντων (40-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο με μπροστάρηδες τους Γιαννόπουλο και Κράβιτς, άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά μειώνοντας στους 4 (50-54 στο 24΄). Στην συνέχεια και ενώ ο Προμηθέας είχε προβάδισμα 9 πόντων (52-61 στο 26΄) οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 12-2 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 64-63 στο 29΄.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο κρατούσε την νίκη του στα χέρια του αφού 53 δευτερόλεπτα πριν την λήξη είχε προβάδισμα 5 πόντων, αλλά το τρίποντο του Γκίκα και στην συνέχεια το καλάθι του Κλαρκ έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (89-89).

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ρέθυμνο με ένα σερί 9-0 μετέτρεψε το 91-93 σε 100-93 και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα. Με το τελικό 104-97 η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη διατήρησε το αήττητο στην έδρα της.