Τα Τρίκαλα δέχτηκαν μόλις 10 πόντους στην 4η περίοδο, άμυνα που τους χάρισε την εκτός έδρας νίκη, 73-64, επί του Κοροίβου Αμαλιάδας, στην πρεμιέρα της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο Όβι Σόκο σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ για την ομάδα των νικητών, έκανε 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ μοίρασε και 1 ασίστ.

Το… παράδοξο είναι πως τα Τρίκαλα είχαν 17 χαμένες βολές (17/34) και… 18 λάθη, αλλά κατάφεραν να φύγουν νικητές. Ο Χάρις σημείωσε 18 πόντους για τους γηπεδούχους.

Μετά το 18-14 της πρώτης περιόδου, ο Κόροιβος βρήκε λύσεις από τους Βασιλόπουλο, Χάρις και Τρότερ. Ο πρώτος έτυχε λαμπρής υποδοχής από τους φιλάθλους του Κοροίβου κατά την εισοδό του στα παρκέ στα μισά της 1ης περιόδου και ήταν αυτός που με τρίποντο διαμόρφωσε το 28-21, στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο (37-33).

Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 45-43 με 2/2 βολές του Τιγκ, ενώ ο Κόνγκερ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Θεσσαλούς, διαμορφώνοντας το 54-55 με 1/2 βολές στο 32ο λεπτό. Με τους ψηλούς του Κοροίβου, Χάρις και Γεωργάκη να είναι φορτωμένοι με φάουλ, ο Τιγκ βρήκε ευκαιρία να… δράσει! Μετά το 58-57 στο 34ο λεπτό, ακολούθησε επιμέρους σκορ 4-14 για τα Τρίκαλα που προηγήθηκαν 62-71 στα 26΄΄ και έφτασαν άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 37-33, 54-51, 64-73

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Γ.-Μητσόπουλος

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10 (2), Τρότερ 7 (1), Σλαφτσάκης 5, Χριστοδούλου 8, Χάρις 18, Πουλιανίτης 2, Γεωργάκης 1, Βασιλόπουλος 7 (1), Κάουνσιλ 6

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ντόουελ 8, Τσιάρας 6 (1), Κόνγκερ 13 (1), Κουκουλάς, Βίλιαμσον 7, Καραθανάσης, Σόκο 14, Τσιλούλης, Ρόμπινσον 10 (2), Τιγκ 12, Βαρυτιμιάδης, Καλογιαννίδης 3 (1)