Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Αρμάνι Μιλάνο, με τους Ιταλούς να επικρατούν εντός έδρας της Βαλένθια με 90-79 για την 16η αγωνιστική της Euroleague και να πετυχαίνουν την 3η συνεχόμενη και 6η συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπάρον με 24, ενώ 17 είχε ο Ντέιβις και 14 ο Χολ. Από τους ηττημένους, 26 είχε ο Ντούμπλιεβιτς, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να σώσουν τη Βαλένθια (7-9) από την ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-6, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και από το -4 βρέθηκαν στο +3 (16-13). Οι Ιταλοί μάλιστα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (29-22). Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε τη διαφορά στους 16 (41-25) και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου προηγήθηκε με 50-37. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 50-43, που ήταν και το σκορ ημίχρονου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (62-52) και λίγο αργότερα στου 16 (70-54), με την Αρμάνι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (71-60).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η Βαλένθια μείωσε στους 5 (71-66) και στη συνέχεια στους 3 (76-73), αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν γρήγορα στο +11 (84-73), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο +15 (90-75). Δεν είχε γυρισμό πλέον για την Βαλένθια, με την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη με 90-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 50-43, 71-60, 90-79.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 17 (6/6 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Τόμας 7 (1), Λουαού – Καμπαρό 8 (0/3 τρίποντα), Μήτρου – Λονγκ 12 (4/7 τρίποντα), Μέλι 5 (0/3 τρίποντα), Μπαρόν 24 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Ρίτσι 1, Χολ 14 (2), Χάινς 2 (6 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Κλαβέρ 2, Πουέρτο, Πρέπελιτς 12 (2), Πραντίγια 4, Γουέμπ 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λόπεθ – Αροστέγκι 8 (2), Φεράντο, Ράντεμπο 4, Ντούμπλιεβιτς 26 (8/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 8 (7 ριμπάουντ).