Μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν και με 14 πόντους διαφορά, όμως οι Μπακς είχαν μέταλλο πρωταθλητή και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη Βοστώνη με 110-107 επί των Σέλτικς και το προβάδισμα με 3-2 στη σειρά.

Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έπαιξε με σκίσιμο πάνω από το μάτι στα τελευταία λεπτά και είχε 40 πόντους (6/10 βολές, 14/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μπόμπι Πόρτις (14π.-15 ριμπ.) και Τζρου Χόλιντεϊ (24π.). Για τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ με 34 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 24 πόντους.

Το Μιλγουόκι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 9-2. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πέρασαν μπροστά, 14-13, ενώ σιγά σιγά άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Ο «Greak Freak» ψαλίδισε μόνος του τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου και πήγε το σκορ στο 54-47.

Τα «ελάφια» μπήκαν καλά στην τρίτη περίοδο και πλησίασαν στον πόντο, όμως οι Μπράουν και Σμαρτ έδωσαν πάλι στην ομάδα της Βοστώνης διψήφια διαφορά (86-74). Στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου οι Σέλυικς πήγαν στο +14, (93-79) με ένα 7-0 σερί, αλλά οι Μπακς δεν πέταξαν… λευκή πετσέτα.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι, ενώ με διαδοχικά τρίποντα από Γιάννη και Χόλιντεϊ ισοφάρισαν σε 105-105 στα 42». Μάλιστα τα «ελάφια» με τον Πόρτις πήραν το προβάδισμα 107-108, με μόλις 11,4» στο χρονόμετρο. Ο Χόλιντεϊ με τρομερή τάπα στον Σμαρτ κέρδισε την κατοχή στα 6,6» και οι γηπεδούχοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Κόνατον. Εκείνος με 2/2 έκανε το 107-110 και ο Χόλιντεϊ πήρε το πορτοφόλι του Σμαρτ για να σφραγίσει τη νίκη των Μπακς.

Δωδεκάλεπτα: 26-28, 54-47, 86-77, 107-110