Ο Ιωνικός Νίκαιας πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Λάρισα με σκορ 83-76, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League, κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα ώστε να βρεθεί στα πλέι-οφ. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παραμένουν προτελευταίοι και θα συνεχίσουν την προσπάθεια τους για αποφυγή του υποβιβασμού.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Νίκος Χουγκάζ που πραγματοποίησε μια τέλεια εμφάνιση έχοντας 23 πόντους (8/8 σουτ με 7/7 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που είχε 15. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Μπράντον Ρας με 18 πόντους.

Η Λάρισα ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα. Προηγήθηκε με 20-28 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με διψήφια διαφορά (38-49) στο ημίχρονο, βάζοντας βάσεις νίκης.

Ωστόσο, ο Ιωνικός κι ο Χουγκάζ είχαν άλλη άποψη. Αρχικά, οι Νικαιώτες, με όπλο την άμυνα τους, μείωσαν στους 5 πόντους (58-63) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στην τέταρτη περίοδο έπνιξαν τους Θεσσαλούς, επιτρέποντας τους να σκοράρουν μόλις 3 πόντους σε επτά λεπτά. Κάπως έτσι, έφεραν τούμπα το παιχνίδι κι έφτασαν, μάλιστα, άνετα και χωρίς άγχος στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76.