Ρεκόρ πρωταθλήματος αποτελούν τα 14 τρίποντα που πέτυχε ο Κλέι Τόμπσον στη νίκη με 149-124 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς απέναντι στους Σικάγο Μπούλς.

Ο αμερικανός γκαρντ ήταν «one man show» για τους πολεμιστές, καθώς έβλεπε το αντίπαλο καλάθι και εκτελούσε χωρίς κανέναν δισταγμό.

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο ο Τόμπσον είχε 36 πόντους εκτοξεύοντας τη διαφορά στο ημίχρονο του παιχνιδιού στο +42 (92-50).

Στο δεύτερο μισό συνέχισε ακριβώς από εκεί που είχε μείνει, έχοντας ως στόχο να σπάσει το ρεκόρ των 13 τριπόντων σε ένα παιχνίδι που είχε θέσει την περασμένη σεζόν ο συμπαίκτης και καλός του φίλος, Στεφ Κάρι. Κάτι και το οποίο πέτυχε στην τρίτη περίοδο, έχοντας τρομακτικά ποσοστά (14/24). Το συγκεκριμένο επίτευγμα μάλιστα επισκιάζει τους 52 πόντους που πέτυχε σε μόλις 26 λεπτά!

Την τελευταία περίοδο ο Στιβ Κερ αποφάσισε να τον αποσύρει στον πάγκο, με τον Τόμπσον να αποθεώνεται.

Οι Μπουλς το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο φινάλε, με το 149-124 να είναι το τελικό σκορ.

Εκτός του Τόμπσον ο Κάρι είχε 23 πόντους, ενώ από τους «ταύρους» ο Ζακ Λαβίν κατάφερε να ξεχωρίσει πετυχαίνοντας 21 πόντους.

Μάλιστα τα συνολικά 24 εύστοχα τρίποντα αποτελούν ρεκόρ franchise για την ομάδα των Γουόριορς.