Μόλις δύο Έλληνες έχουν καταφέρει να συμμετάσχουν σε τελικό ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με τους Μανωλά και Μήτρογλου να απέχουν μια «στροφή» από την ισοφάριση του ρεκόρ.

Ο Άκης Ζήκος και ο Αλέξανδρος Τζιόλης, είναι μέχρι στιγμής οι μοναδικοί Έλληνες που έχουν συμμετάσχει σε μεγάλο τελικό.

Με την φανέλα της Μονακό, ο Ζήκος, κατάφερε να φτάσε στον τελικό του Champions League το 2004, με τον παλαίμαχο μέσο να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά. Ωστόσο η Πόρτο του Ζοζέ Μουρίνιο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των «Μονεγάσκων», επικρατώντας με 3-0.

Μια ανάσα έφτασε και η Βέρντερ Βρέμης τo 2009 από την κατάκτηση του τότε UEFA Cup, κατορθώνοντας να κλείσει μια θέση στον τελικό της Κωνσταντινούπολης. Ο Τζιόλης, αγωνιζόμενος εκείνη την χρονιά για τους Γερμανούς δανεικός από τον Παναθηναϊκό, πέρασε ως αλλαγή στο 8ο λεπτό της παράτασης.

Τελικά οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 2-1, με τον Έλληνα μέσο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Ο Κώστας Μανωλάς με την Ρόμα και ο Κώστας Μήτρογλου με την Μαρσέιγ, καλούνται να ξεπεράσουν τα εμπόδια των Λίβερπουλ και Σάλτσμπουργκ και να γράψουν ιστορία.