Βαθμολογική «ανάσα», στην προσπάθεια του να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, πήραν τα Τρίκαλα, τα οποία υπερασπίστηκαν την έδρα τους με 78-69 επί του Πανιωνίου, για την 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και κράτησαν τους «κυανέρυθρους» στο… βυθό της κατάταξης.

Κορυφαίος των νικητών ο Χάρις με 14 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο πάλεψε ο Κόλεμαν με 16.

Τα Τρίκαλα ήταν πιο παραγωγικά από το τζάμπολ της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα έκλεισαν τα δύο πρωτά δεκάλεπτα σε απόσταση ασφαλείας.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού των αντιπάλων και με καλά οργανωμένη άμυνα κράτησε στους 6 πόντους τους γηπεδούχους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 54-54.

Στην καθοριστική τελευταία περίοδο, πάντως, Κάντζι και Ματαλόν ήταν ασταμάτητοι και τα Τρίκαλα με επιμέρους σκορ 11-3 ξέφυγαν στο 35΄ με 65-57 και μπήκαν σε τροχιά νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-40, 54-54, 78-69