Σάββατο 27 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 94-78: H Ένωση έχει μια ακόμα ευκαιρία

Σε έναν αγώνα με πολύ… ένταση μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων, η ΑΕΚ επικράτησε στα Λιόσια της Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκορ 94-78, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και έχει μία ευκαιρία για να πάρει εκείνη την πρόκριση στα ημιτελικά του BCL.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων, η ΑΕΚ κέρδισε με 94-78 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στα Λιόσια, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον έχει ακόμα μία ευκαιρία για να πάει εκείνη στο Final Four του BCL, αρκεί να κερδίσει τώρα στο Ισραήλ στις 19 Απριλίου στην Pais Arena.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ένωση ξεκίνησε τον αγώνα, με τους Ισραηλινούς να… νοιώθουν πιο άνετα στο σπίτι της, και να κάνουν ένα γρήγορο 7-0. Με μπροστάρη τον Λεμάρ η Ένωση αντέδρασε μείωσε και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο -1 (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λεμάρ ήταν πραγματικά ασταμάτητος και η ΑΕΚ προηγήθηκε και μάλιστα άνοιξε τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει στο +10 για τους «κιτρινόμαυρους» (47-37). Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ωστόσο, σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων τα οποία μετά μεταφέρθηκαν εκτός γηπέδου με τα ματ να επεμβαίνουν και αρκετό κόσμο να αποχωρεί από το γήπεδο φοβούμενος μη γίνει χειρότερη η κατάσταση.

Εντέλει το ματς ξεκίνησε για το 2ο ημίχρονο, με την Ένωση με κομβικούς, τους, Μίτσελ, Μάιλς και Λεμάρ να ανοίγει κι άλλο λίγο τη διαφορά στο +12 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-58. Η Ένωση κατόπιν δεν κοίταξε ποτέ πίσω και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στο +16, 94-78.

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ο Λεμάρ με 24 πόντους, ενώ οι, Μίτσελ, Μάιλς και Φλιώνης προσέθεσαν από 13. Στον αντίποδα για τους Ισραηλινούς ο Ράντολφ ήταν εξαιρετικός με 28 πόντους που όμως δεν έφτασαν.

Η Ένωση λοιπόν όπως προείπαμε έκανε το 1-1 και θέλει μία νίκη για να γυρίσει τη σειρά και να πάει αυτή στην τετράδα της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 13 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Μάντσεν 5 (1), Μάιλς 13 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 2 (1/6 σουτ), Γιάνκοβιτς 6, Κόνιαρης 9 (1), Λεμάρ 24 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Μίτσελ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Οριόλα 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 3 (1)

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 11 (1), Χάνκινς 3, Ράντολφ 28 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές), Βένε 8 (2), Γιάκοβ, Μπλέιζερ, Μπράουν 8 (3/10 σουτ), Κορνέλιους, Μέγερις 9 (2), Σεγκέβ 4, Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 5 λάθη)

Ο κόσμος του Ολυμπιακού στις εξέδρες, η στήριξη των αδερφών Αγγελόπουλων και ο… Μήτρου Λονγκ(vid)

Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όσα έγιναν εντός και εκτός παρκέ στον 2ο προημιτελικό με την Μπαρτσελόνα (77-69).