Σλόμποντα – Ολυμπιακός 19-27: Σπουδαίο διπλό και πρόκριση για τον Θρύλο στη Βοσνία

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Σλόμποντα με 27-19 στη Βοσνία, ζευγάρωσε της νίκες του και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «32» του EHF European Cup.

Την πρόκριση στη φάση των «32» του EHF European Cup πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μοντόρο, Μπάγιο και Μπάουερ, επικράτησαν με 27-19 της Σλόμποντα Τούζλα στη Βοσνία, στη ρεβάνς του δεύτερου γύρου της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με τη νίκη (34-24) στο πρώτο ματς στην Ηλιούπολη, πέρασαν θριαμβευτικά στην επόμενη φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν για άλλη μία φορά επί της ομάδας της Τούζλας, έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και με εξαιρετικό χάντμπολ, εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους «32» του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, με τον Βέμπερ να μειώνει σε 3-2, με πέναλτι, στο 7ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος έφυγε στην κόντρα και έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, με 5-4, ενώ ο Σλαβούλιτσα, με εξαιρετικό γκολ, «έγραψε» το 6-4, στο 12ο λεπτό.

Η Σλόμποντα αντέδρασε και με σερί 4-0, προσπέρασε με 8-6, ενώ έφτασε και στο 9-7, με τον Βέμπερ να μειώνει σε 9-8, στο 22:40. Ο Αυστριακός άσος ισοφάρισε σε 10-10, στο 24:40, ενώ ήταν και αυτός που «έκλεισε» το ημίχρονο, σκοράροντας ξανά στο 28ο λεπτό, για το 12-11 των «ερυθρόλευκων».

Με γκολ του Βέμπερ στο 42ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (15-18), με την Σλόμποντα να μειώνει σε 19-18 (51:00). Στο 52ο λεπτό, ωστόσο, ο Βέμπερ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι, για το 20-18, με τον Νιόκας να ανεβάζει τη διαφορά του Θρύλου στο +5 (18-23, 56:52).

Ο Παπαδόπουλος σκόραρε το 26ο τέρμα των «ερυθρόλευκων», για το 26-19, με τον Παπαβασίλη να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, αφού διαμόρφωσε το τελικό 27-19 στη Βοσνία!

Σλόμποντα: Τσάγιτς, Μπούλινα 7, Μπέσιτς 5, Ντραγκίσεβιτς, Βούγιοβιτς, Σούχονζιτς 2, Βούκοβιτς, Τζούκιτς, Μπαριακτάροβιτς 1, Μπάιριτς, Σάγιτς, Πίριτς, Μίλκουνιτς, Σίσκουσιτς 4, Μποροζάν, Χάντροβιτς

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Παπαδόπουλος 2, Ρούσος, Νιόκας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Δομπρής, Βέμπερ 10, Πασσιάς, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 2, Γκραντιάν 3, Μιχαηλίδης, Παπαδημητρίου