Άθλος Ορεστιάδας – Ολυμπιακός 2-3: Ματσάρα και 3Χ3 για τους «ερυθρόλευκους»

Αν και τα… χρειάστηκε ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με 3-2 του Άθλου Ορεστιάδας πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-2 σετ του Άθλου στην Ορεστιάδα, για την 3η αγωνιστική της Volley League και συνέχισε με το απόλυτο των νικών. Οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους ακραίο, Ραφαήλ Κουμεντάκη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-0), όμως αντέδρασαν, έκαναν την ανατροπή (1-2) και στη συνέχεια, παρότι ισοφαρίστηκαν, έδειξαν χαρακτήρα στο τάι-μπρέικ και πήραν το «διπλό». Το ματς στην Ορεστιάδα ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό νικητή, έχοντας, ωστόσο, γνωρίσει την πρώτη του βαθμολογική απώλεια.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-1), όμως ο Τράβιτσα, με άσσο, ισοφάρισε σε 6-6. Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος έφτασε στο 9-7, ο Στερν έκανε το 10-8, όμως ο Άθλος Ορεστιάδας πήρε ξανά προβάδισμα (16-13, 18-14, 21-17). Ο Χανδρινός μείωσε σε 22-20, ο Στερν σε 23-21, με τον νεαρό Έλληνα ακραίο να φέρνει τους «ερυθρόλευκους» στον πόντο (23-22). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, με τον Χανδρινό, όμως η ομάδα της Ορεστιάδας προσπέρασε με 6-4 και 7-5, ενώ έφτασε στο 14-11. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με 16-15, με καρφί του Ιντάλγκο, με τον Στερν να καρφώνει δυνατά, για το 17-16. Με πόντο του Λινάρδου, ο Θρύλος έκανε το 21-20, ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 23-22, με μπλοκ άουτ, με τον Κασαμπαλή να κάνει λάθος, για το 24-22. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε το σετ μπολ, όμως με μπλοκ του Ιντάλγκο και καρφί του Δαλακούρα, ισοφάρισε σε 1-1, με 26-24.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 6-0, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, ενώ στη συνέχεια, ο Κουβανός ακραίος «έγραψε» το 15-6! Μετά από άουτ των γηπεδούχων, ο Θρύλος ξέφυγε με +10 (6-16), ενώ ο Στερν έκανε το 19-10 και ο Λινάρδος το 20-10, με μπλοκ. Ο Λινάρδος δήλωσε ξανά «παρών», αφού με πρώτο χρόνο, έκανε το 21-11, ενώ ο Παγένκ, με τον ίδιο τρόπο, οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» σε σετ μπολ (15-24). Ο Μποζίδης σέρβιρε άουτ και ο Ολυμπιακός έκανε το 25-15, για το 2-1 στα σετ!

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το 10-10, με τον Άθλο να προσπερνάει με 14-11 και 17-13, με φιλέ του Δαλακούρα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-14, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 19-15 και 21-17, όμως ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 23-17. Δαλακούρας και Λινάρδος μάζεψαν τη διαφορά (23-18, 24-19), όμως η ομάδα της Ορεστιάδας ισοφάρισε σε 2-2, με 25-19.

Στο τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με μπλοκ άουτ του Στερν, με τον Λινάρδο να μπλοκάρει εντυπωσιακά, για το 5-4. Με εξαιρετική επίθεση, ο Στερν έδωσε «αέρα» δύο πόντων (5-7) στον Θρύλο, ενώ ο Σλοβένος, με τρομερό άσσο, έκανε το 10-7. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +4 (8-12), σε ένα καθοριστικό σημείο, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, με τον Στερν να παίρνει ξανά τον πόντο, για το 13-9. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (9-14) και ο Στερν, με μπλοκ άουτ, έκανε το 15-9 και το τελικό 3-2.

Τα σετ 2-3: 25-22, 24-26, 15-25, 25-19, 9-15

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι