Η Λιόν μέσα σε 4 λεπτά έκανε το 2-0, 2-2 στην έδρα της Ρεν και με αυτή την ισοπαλία παραμένει στην κορυφή της Ligue 1 με 40 βαθμούς. Ακολουθούν με 39 πόντους Παρί Σεν Ζερμέν και Λιλ!

Υπερπολύτιμος βαθμός λοιπόν για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, η οποία παραμένει στην πρώτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, αν και είδε τους διώκτες της να μειώνουν τη διαφορά.

Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Η Λιόν ήταν κοντά στο να χάσει την πρωτιά απόψε, καθώς έχανε 2-0 από τη Ρεν μέχρι και το 79′, αλλά μέσα σε 4 λεπτά τα έφερε όλα πάνω κάτω. Στο 83′ το 2-0 είχε γίνει 2-2 με τα γκολ των Ντεπάι και Ντεναγιέρ και η Λιόν διατήρησε με αυτόν τον τρόπο την κορυφή.

Στα άλλα ματς της βραδιάς, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 3-0 την Μπρεστ με τα γκολ των Κιν (16′), Ικάρντι (81′) και Σαράμπια (83′), ενώ η Λιλ επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Νιμ με τέρμα του Γιλμάζ στο 29′.