Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού, από την έδρα του Αερωπού Έδεσσας στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier. Oι Πειραιώτες επικράτησαν με 25-23 του τρίτου της κατάταξης Αερωπού, στο ντεμπούτο του Νέναντ Κλιάιτς στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς σε όλη τη διάρκεια του, έχοντας το προβάδισμα και παρότι πλησίασαν οι γηπεδούχοι σε 23-24, τρία λεπτά πριν λήξη, διατήρησε τα ηνία και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημα του με τον Αερωπό να προηγείται με πέναλτι του Μισαηλίδη (1:21) και τον Όστοϊτς να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση σε 1-1 το οποίο παρέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου.

Στα 5:27 ο Τζέριτς με ωραία προσπάθεια έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και στη συνέχεια (7:41) Καρβάτσκι ανέβασε τη διαφορά στο +2, γράφοντας το 1-3. Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζέριτς οι Πειραιώτες διεύρυναν στο 4-0 το σερί τους, χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 1-0 σε 1-4 (9: 55).

Ακολούθησαν δυο διαδοχικά γκολ των γηπεδούχων για να μειώσει ο Μαυροδουλάκης στην επόμενη φάση σκοράροντας μετά από περίπου δέκα λεπτά και το δεύτερο τέρμα με πέναλτι του Μισαηλίδη για το 3-4.

Με τη συμπλήρωση του 13ου λεπτού ο Όστοϊτς επανέφερε τη διαφορά του +2 με τον Μισαηλίδη να μειώνει εκ νέου σε 4-5. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τα διαδοχικά τέρματα των Τσίλη και Τζηρά χάρη στα οποία ξέφυγε ξανά με +3 στο 4-7 ενώ είχε συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 7-7, με τέρμα του Βαφείδη στα 19’, αλλά ο Λέμος έδωσε άμεσα και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 7-8 για να ακολουθήσει το τρίτο προσωπικό γκολ του Τζέρτις για το 7-9 (21’).

Στα λεπτά μετά το 9-10 με το οποίο μείωσαν οι γηπεδούχοι, ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί διευρύνοντας για πρώτη φορά στο +4 τη διαφορά και με αυτό το 9-13, που διαμόρφωσε το Όστοϊτς πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυνε στο +6 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 10-16 με τον Τζηρά στα 35’ ενώ μέχρι το 43’ διατήρησε διαφορά ασφαλείας για το 13-20.

Στα 51’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-23 με τον Δημάκη και 3 λεπτά πριν τη λήξη πλησίασαν στο γκολ με τον Βαφείδη να πετυχαίνει το 23-24. Ο Σανίκης απάντησε πετυχαίνοντας το 23-25 στα 57:13 και ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 4-6, 7-8, 8-10, 9-13 (ημ.), 10-16, 12-19, 16-20, 19-22, 21-24, 23-25

Ολυμπιακός (Νέναντ Κλιάιτς): Σπίκιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Τζέριτς 4, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπάγιος, Όστοϊτς 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Μαυροδουλάκης 2, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 4, Μισαηλίδης 6, Αποστολίδης, Στάτσκος, Μουμτσιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος.