Αρνητικό πρόσημο στο πρώτο παιχνίδι του στο πλαίσιο του Pinar Cup, στη Σμύρνη, έβαλε απόψε ο ΠΑΟΚ. Αν και είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο «Δικέφαλος» ηττήθηκε από την Μπεστ Μπελικεσίρ με 87-83, «πληρώνοντας» το άσχημο ξεκίνημά του στην τέταρτη περίοδο.

Αύριο, στη δεύτερη, τελευταία, παρουσία του στο τουρνουά, θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα, Πινάρ Καρσίγιακα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-8 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και διατήρησε το προβάδισμά του ως το 10’ (21-17). Αντέδρασε, ακόμη, σωστά όταν η τουρκική ομάδα πήρε τα ηνία στο σκορ (12’ 25-23), αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα (29-32, 37-41).

Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν εντυπωσιακό και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με σερί 8-0 πήγε στο +9 (22’ 40-49). Οι Τούρκοι πίεσαν, μείωσαν στο 25’ (53-57), για να «απαντήσουν» για τον ΠΑΟΚ οι Μιλιένοβιτς, Μπράιαντ (55-62).

Η Μπαλικεσίρ «έτρεξε» σερί 10-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το οποίο της έδωσε τα ηνία στο παιχνίδι (72-69).

Η διαφορά υπέρ της πήγε στο +6 (77-71), οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο καλάθι (83-85), έχασαν, όμως ευκαιρίες στο τέλος να βάλουν την μπάλα στο καλάθι, με συνέπεια να φτάσει στη νίκη η τουρκική ομάδα.

Δεκάλεπτα:
17-21, 40-41, 64-69, 87-83

ΜΠΕΣΤ ΜΠΑΛΙΚΕΣΙΡ:
Σέλμπι 16, Ουίλιαμς 11, Νίκολς 13 (2), Ακάι 2, Γκριν 18 (1), Χόρτουμ, Παστάλ, Οφοέγκμπου 18, Γκολούμποβιτς 9, Κοζάν.