Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 0-2: Στο -2 με Φαν Ντάικ και Σομποζλάι

Με γκολ των Φαν Ντάικ και Σομποζλάι, η Λίβερπουλ επικράτησε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0 και παραμένει στο κυνήγι της Άρσεναλ. Νίκες για Μπράιτον, Μπόρνμουθ και Φούλαμ.

Το… κυνήγι της Άρσεναλ συνεχίζεται! Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, εξακολουθώντας να ψάχνει τρόπο να ανέβει στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Βίρτζιλ Φαν Ντάικ και Ντομινίκ Σομποζλάι, οι οποίοι σκόραραν στο φινάλε κάθε ημιχρόνου.

Το σκορ άνοιξε στο 37′ με δράστη τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό, που έκανε το 1-0. Για να έρθει ο Ούγγρος μέσος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και να… καθαρίσει με το τελικό 2-0.

Στα άλλα παιχνίδια, η Μπράιτον επιβλήθηκε της Μπρέντφορντ με σκορ 2-1. Ο Εμπουεμό στο 27′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκρος να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 31′. Την ανατροπή και το τελικό 2-1 για τους «γλάρους» πέτυχε ο Χίνσελγουντ στο 52′.

Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με σκορ 2-0 την Μπόρνμουθ, με σκόρερ τους Ζενέσι και Μουρ στην αρχή και το τέλος του αγώνα, ενώ η Φούλαμ νίκησε με σκορ 5-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Ιγουόμπι και Χιμένες, και ένα ο Κέιρνι.