Ασταμάτητη η Μπασκόνια, «καθάρισε» και τον Ερυθρό Αστέρα! Οι Βάσκοι επικράτησαν με 92-75 των Σέρβων και έκαναν το 3Χ3 στην Euroleague την ώρα που η αντίπαλός τους έμεινε χωρίς νίκη μετά και την τρίτη αγωνιστική.

O Μάρκους Χάουαρντ με 30 πόντους και 7/12 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ 18 πόντους είχε ο Τόμπσον. Για τον Αστέρα που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Μίτροβιτς πέτυχε 17 πόντους και 14 ο Ντόμπριτς.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν περιόρισαν στους 28 πόντους τους Σέρβους, ήταν το «κλειδί» της επιτυχίας, αλλά και της ανατροπής για τους Βάσκους, οι οποίοι μέχρι το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου ακολουθούσαν στο σκορ (23-24 στο 10′, 42-47 στο 20′). «Σύμμαχος» τους στην κυριαρχία της επανάληψης η ευστοχία από τα 6.75, σουτάροντας με 52.8% (19/36 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75