Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης συνεχίζει την ανοδική της πορεία στη φετινή Euroleague, καθώς επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου στη Ρωσία με 75-66 για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης, ανεβαίνοντας στο 7-3, ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 3-7.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα (0-5), αλλά η Ζενίτ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 8 πόντους (20-12), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 20-14 υπέρ των Ρώσων.

Η Ζενίτ διατήρησε την κυριαρχία της στο 2ο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να μειώνει τη διαφορά και να φτάνει στο -2 στα μέσα της περιόδου (25-23). Ωστόσο, οι Ρώσοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά, φτάνοντας στο +12 (42-30) στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη τιμή της (+15, 45-30). Οι Γερμανοί πίεσαν στη συνέχεια και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους (59-50) στο τέλος της περιόδου.

Η Άλμπα έκανε την προσπάθειά της στο 4ο δεκάλεπτο, μείωσε στους 5 πόντους (71-66), αλλά η Ζενίτ πήρε τη νίκη με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-30, 59-50, 75-66