Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο «Ντραγκάο» (5-1) - Η Ατλέτικο «λύγισε» την Μίλαν στο Μιλάνο (2-1)

Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο «Ντραγκάο» (5-1) – Η Ατλέτικο «λύγισε» την Μίλαν στο Μιλάνο (2-1)

Η Μίλαν των 10 παικτών αν και προηγήθηκε, «λύγισε» στο τέλος και ηττήθηκε (1-2) απο την Ατλέτικο – Πάρτι της Λίβερπουλ στο Ντραγκάο, καθώς επικράτησε με 5-1 της Πόρτο.

Η Μίλαν ήθελε την νίκη στην εντός έδρας επιστροφή της στο Champions League, την κρατούσε για 84 λεπτά στα χέρια της, αλλά η Ατλέτικο έκανε την μεγάλη ανατροπή στο τέλος του παιχνιδιού και με γκολ των Γκριεζμάν και Σουάρες, σημείωσε την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση, μετά την ισοπαλία με την Πόρτο στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Οι ροσονέρι προηγήθηκαν στο 20΄ με γκολ του Λεάο, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Κεσί. Κάπου εκεί, οι δυο προπονητές άλλαξαν τα σχέδια τους. Ο Στέφανο Πιόλι έβγαλε τον Ρέμπιτς για να βάλει τον Τονάλι, ενώ ο Ντιέγκο Σιμεόνε, πέρασε στην θέση του Τρίπιερ τον Ζάο Φίλιξ.

Από εκεί και πέρα, οι Ροχιμπλάνκος ανέβασαν την απόδοση τους και δικαιώθηκαν προς το τέλος της αναμέτρησης. Αρχικά, ο Γκριεζμάν ισοφάρισε (84΄), σημειώνοντας το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στην Ατλέτικο, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Σουάρες με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Πάρτι… πρόκρισης για την Λίβερπουλ

Μετά την νίκη της πρεμιέρας, η Λίβερπουλ έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Ντραγκάο. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν σαρωτική στο Ντραγκάο, και επικράτησε της Πόρτο με 5-1. Χατ-τρικ από τον Φιρμίνο, δυο γκολ από τον Σαλάχ για τους Κόκκινους. Είχε μειώσει το σκορ για τους Δράκους ο Ταρίμι. Από τον πάγκο, παρακολούθησε την αναμέτρηση ο Κώστας Τσιμίκας.

Πλέον, μετά από αυτήν την νίκη η Λίβερπουλ έκανε το 2Χ2 στον όμιλο και έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.