Η Ατλέτικο πήρε «διπλό» στη Γρανάδα, η Σεβίλη «αφεντικό» στην Ανδαλουσία

Με τέρμα του Τουράν στο 61ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Γρανάδα σε αγώνα της 12ης ημέρας για την Primera Division και μείωσε εκ νέου τη διαφορά στους τρεις βαθμούς, από την πρωτοπόρο Μπαρτελόνα. Η Χετάφε πήρε νέα βαθιά βαθμολογική ανάσα με το 2-1 επί της Βαγιαδολίδ, ενώ η Μαγιόρκα άφησε βαθμούς στο Βίγκο με αντίπαλο τη Θέλτα. Η Λα Κορούνια ηττήθηκε με 2-0 στο «Ριαθόρ» από τη Λεβάντε!

Με τέρμα του Τουράν στο 61ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Γρανάδα σε αγώνα της 12ης ημέρας για την Primera Division και μείωσε εκ νέου τη διαφορά στους τρεις βαθμούς, από την πρωτοπόρο Μπαρτελόνα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας η Σεβίλη φιλοδώρησε με το βαρύ 5-1 την Μπέτις την οποία και πλησίασε στον 1 βαθμό. Έτσι, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στον… θρόνο της πόλης με την πιο μεγάλη νίκη μετά το 1964!

Η Χετάφε πήρε νέα βαθιά βαθμολογική ανάσα με το 2-1 επί της Βαγιαδολίδ, ενώ η Μαγιόρκα άφησε βαθμούς στο Βίγκο με αντίπαλο τη Θέλτα.

Η Λα Κορούνια διατήρησε συντριπτική υπεροχή στο «Ριαθόρ» απέναντι στη Λεβάντε (69%-31%), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο ουσιαστικοί και πήραν τη νίκη με 2-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην πριμέρα ντιβιζιόν, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Ομπαφέμι Μάρτινς στο 40ο λεπτό και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χοσέ Μπαρκέρο στο 82ο. Οι ομάδες ολοκλήρωσαν τη συνάντηση με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής (με δύο κίτρινες κάρτες) των Ντάνιελ Αρανθούμπια (Λα Κορούνια) και Πέδρο Λόπεθ (Λεβάντε).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στην 12η αγωνιστική έχουν ως εξής:

Οσασούνα-Μάλαγα 0-0

Βαλένθια-Εσπανιόλ 2-1
(16΄ Βιέρα, 89΄ πεν. Σολδάδο – 31΄ Λόνγκο)

Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 3-1
(16΄, 60΄ Μέσι, 28΄ Σονγκ – 23΄ Μοντανιές)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 5-1
(12΄ αυτ. Αουρτενέτσε, 30΄ Σέρχιο Ράμος, 32΄ Μπενζεμά, 56΄ Οζίλ, 72΄ Κεντίρα – 42΄ Ιμπάι Γκόμεθ)

Λα Κορούνια-Λεβάντε 0-2
(40` Μάρτινς, 82` Μπαρκέρο)

Θέλτα-Μαγιόρκα 1-1
(56` Παρκ – 22` Χέμεντ)

Χετάφε-Βαγιαδολίδ 2-1
(74` Αλέξις, 78` Λάφιτα – 45` Γκονζάλεθ)

Γρανάδα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1
(61` Τουράν)

Σεβίλη-Μπέτις 5-1
(1′, 33′ Ρέγιες, 5′, 43′ Φάτζιο, 90′ Ράκιτιτς – 66′ Μάρτιν)

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»