Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Άρης – Λαύριο 84-60: Πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισε με νίκη την regular season

Άρης – Λαύριο 84-60: Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισε με νίκη την regular season

Ο Άρης ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στο Λαύριο, επικρατώντας με άνεση 84-60 εντός έδρας.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο Άρης, που επιβλήθηκε με σκορ 84-60 του Λαυρίου στο «Νick Galis Hall», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς αν και ζορίστηκαν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, είχαν ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο δεύτερο και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς με 18 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Βασίλη Τολιόπουλο με 16 και τον Ρόνι Χαρέλ με 14 πόντους. Από την άλλη ο Ξαβιέ Καστανέδα μέτρησε 17 πόντους και ο Μάρκους Θόρντον είχε 14.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη να έχει ένα μικρό προβάδισμα για σχεδόν όλη την πρώτη περίοδο, με το Λαύριο να περνά μπροστά κάπου εκεί και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί το προβάδισμα άλλαξε χέρια δύο φορές, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-38.

Από την τρίτη περίοδο και έπειτα όμως ο Άρης πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του, κάνοντας πραγματικά ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ, για να φτάσει εν τέλει σε μια άνετη επικράτηση αφού δεν απειλήθηκε ποτέ από το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 16 (3/9 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Μπλούμπεργκς 18 (4/7 τρίποντα), Μποχωρίδης 8 (2/4 τρίποντα), Χάρελ 14 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 4 (7 ριμπάουντ), Σανόγκο 9 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Περσίδης 2, Καλόγηρος, Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ριντ, Σταρκ 1 (4 λάθη).

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 5, Μουράτος 5 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκρόμοβς 6 (5 ριμπάουντ), Θόρντον 14 (2/5 τρίποντα), Καστανέδα 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζάρας 5, Χόρχλερ 3 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Βαζούκης, Δεϊμέζης, Τζάκσον 4 (1), Μουρ 5 (4 ριμπάουντ).