Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Τσιτσιπάς – Ζβέρεφ 0-2: Ο Γερμανός «λύγισε» τον Στέφανο και όλα θα κριθούν στο μεικτό διπλό

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ έκαμψε την αντίσταση του Στέφανου Τσιτσιπά και με 2-0 σετ ισοφάρισε σε 1-1 για την Γερμανία.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ βρέθηκε σε καλύτερο πρωινό από τον Στέφανο Τσιτσιπά παίρνοντας έτσι με σχετική άνεση την νίκη απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή με 2-0 σετ (6-4, 6-4).

Κάπως έτσι η Γερμανία έκανε το 1-1 απέναντι στην Ελλάδα και η πρόκριση για τα ημιτελικά του United Cup θα κριθεί στο μεικτό διπλό που ακολουθεί.

Ο Στέφανος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό μη έχοντας τις απαντήσεις σε όσα δύσκολα του έβαζε ο Ζβέρεφ.

Κάπως έτσι η Ελληνογερμανική «μάχη» θα έχει και τρίτο μέρος με τον αγώνα του μεικτού διπλού ο οποίος είναι προγραμματισμένος για το μεσημέρι της Παρασκευής (5/1) να κρίνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το break έκανε την διαφορά για τον Ζβέρεφ

Με δυσκολία, από δύο λάθη του Ζβέρεφ μετά από ισοπαλία, κέρδισε το πρώτο game του ματς ο Τσιτσιπάς στο σερβίς του.

Ο Ζβέρεφ ισοφάρισε εύκολα σε 1-1, αλλά κι ο Στέφανος με καλό πρώτο σερβίς, έφτασε στο 2-1, κρατώντας το προβάδισμα.

Το 0-30 του Στέφανου στη συνέχεια, σβήστηκε με ωραίο βολέ από τον Γερμανό που ισοφάρισε σε 2-2, αλλά η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν ένα love game για το 3-2.
Το 3-3 ήρθε με χαμένες επιστροφές του Τσιτσιπά και ένα φόρχαντ του Ζβέρεφ, με τον Γερμανό να φτάνει στο πρώτο break point του ματς από ένα απρόσεκτο στοπ βολέ του Ελληνα τενίστα.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ αποκλειστικά στο in: «Μπορούμε να περάσουμε την Άστον Βίλα»

Στην συνέντευξή του στο in o «Μέντι» - όπως θέλει να τον αποκαλούν- δηλώνει ότι η ομάδα κατεβαίνει για να κερδίσει όλους τους αγώνες, ακόμη και την Άστον Βίλα. Μιλά για τα πέναλτι που δεν βλέπει, τον Τζολάκη, για τα παιδικά του χρόνια, το αγαπημένο του σύστημα και το VAR.