Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Λύτρωσε στο φινάλε την Τσέλσι ο Μαντουέκε (2-1) – Διέλυσε την Μπρέντφορντ η Γουλβς (1-4)

H Tσέλσι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα χάρη στη νίκη της με σκορ 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας, ενώ εύκολο έργο είχε η Γουλβς που διάλυσε 4-1 την Μπρέντφορντ.

Επιτέλους νίκη για την Τσέλσι! Οι «μπλε» τα… χρειάστηκαν απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, ωστόσο με γκολ του Μαντουέκε στο φινάλε κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 2-1 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, με τον Μικάιλο Μούντρικ να ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0 στο 13ο λεπτό, η απάντηση των φιλοξενούμενων όμως ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Ολίσε να κάνει το 1-1 στο 45’+1′. Ο Μαντουέκε όμως είπε την τελευταία λέξη, σκοράροντας στο 89′ για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Γουλβς είχε εύκολο έργο εκτός έδρας απέναντι στην Μπρέντφορντ, της οποίας και επιβλήθηκε με σκορ 4-1.

Η… ιστορία του αγώνα γράφτηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο όπου σημειώθηκαν τέσσερα τέρματα. Οι «λύκοι» βρήκαν δύο γκολ σε δύο λεπτά (13′ και 14′) με δράστες τους Λεμινά και Χουάνγκ για το 2-0. Οι «σφήκες» μείωσαν με τον Βίσα σε 2-1 στο 16′, όμως ο Χουάνγκ έκανε το 3-1 στο 28′. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπεγεγκάρντε στο 79′.