Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Λαμία – Βόλος 1-2: Τρίποντο… ανάσα για τους Βολιώτες

Χάρη στα τέρματα των Γκαρσία (56′) και Κόμπα (80′) ο Βόλος κατάφερε να φύγει με μια σπουδαία νίκη από την Λαμία κόντρα στην τοπική ομάδα (2-1), παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις και στα θετικά αποτελέσματα έδωσε ο Βόλος, ο οποίος κατάφερε να φύγει από την Λαμία με την νίκη (2-1) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Superleague.

Γκαρσία (56′) και Κόμπα (80′) τα γκολ για την ομάδα του Λόπεθ, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καρλίτος (71′).

Στην βαθμολογία, η Λαμία παρέμεινε στους 16 πόντους, με τον Βόλο να ανεβαίνει στην 9η θέση με 14 πόντους.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης μάλλον θα ξεχαστεί γρήγορα μιας και δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο μπροστά από τις δύο εστίες, με το πρώτο 45λεπτο έτσι να ολοκληρώνεται 0-0.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56′ ο Βόλος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του Γκαρσία έπειτα από σέντρα του Άλχο. Η απάντηση της Λαμίας ήρθε στο 71′ με τον Καρλίτος να προλαβαίνει τον Σιέλη και να κάνει από κοντά το 1-1.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 80′ με το σουτ του Κόμπα εντός περιοχής να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Οι ενδεκάδες του ματς

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα, Τόσιτς, Σλίβκα, Τσιλούλης, Καρλίτος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης, Άλχο, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κόμπα, Γκαρσία, Μωραΐτης.

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: «Μάγος» ο Ποντένσε…

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε, που είχε γκολ και ασίστ, επικράτησε με 4-1 της Λαμίας και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο κρίσιμο παιχνίδι με την Άστον Βίλα – Τσικίνιο, Ναβάρο και Αλεξανδρόπουλος τα άλλα τρία γκολ.