Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Δύσκολη νίκη της Ατλέτικο (3-2) - Μεγάλο «διπλό» της Σαχτάρ στην Αμβέρσα (3-2)

Δύσκολη νίκη της Ατλέτικο (3-2) – Μεγάλο «διπλό» της Σαχτάρ στην Αμβέρσα (3-2)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει της Φέγενορντ με 3-2. Σπουδαία ανατροπή για τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στην έδρα της Αντβέρπ.

Χορταστικό το πρώτο δείγμα της σημερινής βραδιάς του Champions League με 11 γκολ σε δύο αναμετρήσεις.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης του Σιμεόνε τα βρήκε σκούρα αλλά εν τέλει πήρε το πολύτιμο τρίποντο απέναντι στη Φέγενορντ (3-2).

Η Άντβερπ προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Σαχτάρ πέτυχε την ανατροπή και παράλληλα πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο (3-2).

Ατλέτικο Μαδρίτης – Φέγενορντ 3-2

Πολύ νωρίς οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στο αυτογκόλ του Ερμόσο στο 7′. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε απάντησε πέντε λεπτά αργότερα με γκολ του Μοράτα.

Στο 34′ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Χάνκο σούταρε με τον Όμπλακ αρχικά να μπλοκάρει, όμως στη συνέχεια ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γκριεζμάν εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή της Φέγενορντ και με ανάποδο ψαλιδάκι ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 47΄ο Μοράτα με δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 3-2 με την ολλανδική ομάδα να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει με την Ατλέτικο να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Άντβερπ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Μούγια άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους με τον Μπαλικουισά να κάνει το 2-0 στο 33′. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαχτάρ πέτυεχ τρία γκολ για να φτάσει στην ανατροπή.

Πρώτα με τον Σίκαν στο 48′, μετά με τον Ρακίτσκι στο 71′ και πάλι τον Σίκαν πέντε λεπτά αργότερα. Μοιραίος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο αρχηγός της ομάδας, Τόμπι Αλντερβάιρελντ, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 90+7′.

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: «Μάγος» ο Ποντένσε…

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε, που είχε γκολ και ασίστ, επικράτησε με 4-1 της Λαμίας και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο κρίσιμο παιχνίδι με την Άστον Βίλα – Τσικίνιο, Ναβάρο και Αλεξανδρόπουλος τα άλλα τρία γκολ.