Έξαλλος Μπαρτζώκας «τα χώνει» στους παίκτες του: «Άμυνα με τα μάτια, περπατάτε και κοιτάτε τα στατιστικά»

Τα… έψαλε κανονικά στους παίκτες του ο Γιώργος Μπαρτζώκας κατά τη διάρκεια ενός τάιμ άουτ στον αγώνα με τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός υπέστη ήττα-σοκ από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ χθες το βράδυ για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Παρά το γεγονός ότι ο νταμπλούχος Ελλάδας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τα έκανε όλα λάθος και τελικά ηττήθηκε με σκορ 83-82, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν βέβαια και σοβαρά παράπονα από σφυρίγματα των διαιτητών σε κρίσιμες φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο Μπαρτζώκας είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του χθες. Στο τρίτο δεκάλεπτο έβλεπε τη Βαλένθια να μένει αρκετά κοντά στο σκορ και σε ένα τάιμ άουτ που κάλεσε ο ίδιος έγινε η… έκρηξη. Ο έλληνας τεχνικός τα έψαλε στους παίκτες του για τα πολλά λάθη στην άμυνα και τους είπε πως… περπατάνε.

«Παίζουμε άμυνα με τα μάτια. Μάλλον νομίζατε ότι το παιχνίδι τελείωσε και αρχίσατε να κοιτάτε τα στατιστικά σας. Αρχίστε να παίζετε άμυνα και να κινείστε πιο γρήγορα στην επίθεση, γιατί τώρα… περπατάτε!» είπε χαρακτηριστικά στους παίκτες ο κόουτς Μπαρτζώκας. Εκείνοι εντέλει δεν αφυπνίστηκαν, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να ηττηθεί δεύτερη διαδοχική φορά στο ΣΕΦ.

Σε κίνδυνο οι ισπανικοί σύλλογοι και η Φούρια Ρόχα λόγω της κυβερνητικής κηδεμονίας στην ομοσπονδία

Στελέχη της UEFA θεωρούν πως η κυβερνητική κηδεμονία στην ισπανική ομοσπονδία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τη στιγμή που δεν υπήρξε η ίδια ανοχή και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.