Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Δεν ξανάγινε τέτοια «αυτοκτονία»!

Ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα το ματς αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έκανε όλα λάθος, έβαλε μόλις 11 πόντους και με απανωτά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα «έδωσε» το ματς στους Ισπανούς

Αν και κρατούσε την τύχη στα χέρια του για παραπάνω από 35 λεπτά, ο Ολυμπιακός έγινε ιδανικός αυτόχειρας, γνωρίζοντας την ήττα με 83-82 από την Βαλένθια στο ΣΕΦ, ζευγαρώνοντας έτσι τα αρνητικά αποτελέσματα, έπειτα και από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Μονακό.

Η ισπανική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς 3/9″ πριν από το φινάλε, όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να κάνουν φάουλ στο +2. Τελικά το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το τελευταίο σουτ, να αστοχεί ενώ υπήρξε επαφή με το δεξί του χέρι και να ρίχνει τους ερυθρόλευκους στο 4-2 στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Εξαιρετικός ρυθμός στο ξεκίνημα

Αν έβλεπε κανείς την στατιστική του αγώνα στο ξεκίνημα, τότε θα διαπίστωνε πως και οι δύο ομάδες είχαν από 5 λάθη.Ωστόσο αυτό δεν τις εμπόδισε και τον δείκτη του σκορ να ανεβάσουν ψηλά, αλλά και να δώσουν τρομερό ρυθμό στον αγώνα.

Με τα τρίποντα τον Βεζένκοφ και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορο προβάδισμα με 8-3, με τους Ισπανούς να απαντούν με τους Ντούμπλιεβιτς, Πουέρτο και Τζόουνς για το (18-14 στο 6’).

Το κρεσέντο των τριπόντων συνεχίστηκε και από τις δύο ομάδες, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +5 (28-23).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κάαναν και Σλούκα να κρατούν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και τον Πίτερς να πετυχαίνει το πρώτο σουτ, οι Πειραιώτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με μια διαφορά ασφαλείας(47-34).

Απίθανο σερί της Βαλένθια και… ντέρμπι

Με τους Ισπανούς να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο μέρος, «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 η διαφορά μειώθηκε στους 6 (53-47). Κάπου εκεί φώναξε «παρών» ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος με τρία διαδοχικά τρίποντα έκανε το 69-56, με τον Σλούκα να γράφει το 71-58 στο 30′.

Μπλακ άουτ και αυτοκτονία

Η Βαλένθια δεν παρέδωσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τα σκήπτρα και στο τέλος δικαιώθηκε. Αρχικά οι Ισπανοί μείωσαν στους πέντε (79-74) και στην συνέχεια στους τρείς (80-77) με τον Τζόουνς στο 38′.

Ακολούθησε λάθος του Βεζένκοβ, δικό του κλέψιμο, φάουλ στον Σλούκα και 1/2 βολές για το (81-79) στα 14.5″, timeout του Μουμπρού και φάουλ στον Τζόουνς που είχε 1/2 για το 81-80 στα 11.6″.

Ο Σλούκας οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, εκεί όπου είχε 1/2 για να ακολουθήσει το φάουλ του Βεζένκοφ πάνω στο Τζόουνς, ο οποίος πήρε τρείς βολές. Ο παίκτης της Βαλένθια ευστόχησε και στις τρείς, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί και αυτός με την σειρά του τάιμ άουτ.

Η μπάλα πήγε στην επαναφορά στον Σλούκα ο οποίος υπό ασφυκτική πίεση αστόχησε για τρείς, σε μια άνθρωποι του Ολυμπιακού φωνάζουν για φάουλ, με το (83-82) υπέρ της Βαλένθια να μένει μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.