Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Γερμανία – Μαυροβούνιο 85-79: Οι Γερμανοί τα… χρειάστηκαν αλλά πέρασαν

Η Γερμανία που ενώ κέρδιζε με 24 πόντους στο ημίχρονο αγχώθηκε αλλά κέρδισε με και προκρίθηκε στου «8» του Eurobasket

Η Γερμανία έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά νίκησε το Μαυροβούνιο 85-79 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν φουριόζοι την αναμέτρηση κι έχοντας την υποστήριξη του κόσμου στο πλευρό τους μπήκαν στο ματς για να δείξουν από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό. Με σωστές επιθέσεις και πρωταγωνιστή τον Τάις βρέθηκαν γρήγορα κοντά σε διψήφια διαφορά (11-2). Το Μαυροβούνιο ωστόσο αντέδρασε και με μεγαλύτερη υπομονή μείωσε στον πόντο (11-10).

Κάπου εκεί η γερμανική μηχανή πήρε και πάλι μπροστά, με του διοργανωτές να «τρέχουν» ένα 13-0, να πατάνε γκάζι και να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους που έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Χαρακτηριστικό πως οι Γερμανοί κρατούσαν συνεχώς τη διαφορά στα όρια του νταμπλ σκορ, ενώ με τον Σρέντερ να ανεβάζει ρυθμό πρόσφεραν και θέαμα για να κλείσουν το πρώτο μέρος με 48-24.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία μπήκε πολύ χαλαρά και οι Μαυροβούνιοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και με ένα 16-5 μείωσαν σε 53-40. Στη συνέχεια είχε Βάγκνερ που τραυματίστηκε στο πόδι και αποχώρησε με την κατάσταση του να είναι μέχρι στιγμής άγνωστη.

Η τελευταία περίοδος είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέρι, οποίος σκόραρε σε συνεχόμενα τρίποντα φέρνοντας το ματς στους 5 (69-64).

Εκεί όμως οι Γερμανοί πήραν μπρος και με τον Λο να βάζει ένα τρελό τρίποντο άνοιξαν ξανά την διαφορά στους 10 (76-66). Τα τελευταία λεπτά κύλησαν ήρεμα με τους οικοδεσπότες να κρατάνε τη διαφορά και να φτάνουν στη νίκη με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79

Το ξέσπασμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στο πέναλτι που χάρισε την πρόκριση στην Κ19 στον τελικό (vid)

Δείτε πως «ξέσπασε» ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο νικητήριο πέναλτι του Λιατσικούρα το οποίο χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τον τελικό του Youth League!